Středa 07.06.2023

Středa 07.06.2023

Středa 07.06.2023

reklama

Indy Car Birmingham: Nástup mladé gardy

Čtvrtý podnik amerického mistrovství NTT Indy Car Championship Series o Velkou ceny Alabamy vyhrál v Birminghamu Mexičan Pato O´Ward, který patří do „mladé vlny“ pilotů, stejně tak, jako Alex Palou a Rinus VeeKay na pozicích bezprostředně za ním.

Ke čtvrtému závodu sezony IndyCarů roku 2022 se dostavilo 26 účastníků na přírodní trať Barber Park u Birminghamu ve státě Alabama. Po „městských“ okruzích v St. Petersburgu a Long Beach a po oválu ve Fort Worthu se tedy jednalo o první klasický silniční okruh kalendáře.

Nejrychlejší kvalifikace byl na americké scéně vyrostlý Nizozemec Rinus „VeeKay“ (čti van Kalmthout) z týmu Eda Carpentera před Mexičanem Patricio O´Wardem (McLaren), Španělem Alexem Palou (Ganassi), Novozélanďanem Scottem McLaughlinem (Penske), Američanem Alexandrem Rossim (Andretti) a Švédem Felixem Rosenqvistem (McLaren). „Známí Evropané“ Romain Grosjean (Andretti) směli vyrazit z 8., Callum Ilott (Juncos) z 11. a Marcus Ericsson (Ganassi) ze 12. místa. 

Proces letmého startu na líbivé, diváky ale málo frekventované trati nevedl na špičce za pozorným VeeKayem ke změnám. Grosjean s Ilottem se ovšem dokázali posunout kupředu na 7.  a 8. místo.    

Dráha připomínající Brands Hatch, či Sachsenring, neposkytuje příliš mnoho příležitostí k předjetí a tak se mezi top6 dlouho nikdo ani nesnažil o nějakou nepromyšlenou akci. Na pořadí VeeKay, O´Ward, Palou, McLaughlin, Rossi, Rosenqvist a Ilott se proto do třetiny závodu na 90 kol nic nezměnilo. V této fázi měnila špička pneumatiky a slibně rozjetý Ilott se krátce poté postaral výletem do štěrku o první neutralizaci.

VeeKay vedl s malým časovým polštářem i po polovině závodu, starosti mu ovšem asi dělala trojice Herta-Newharden-Grosjean, která měnila pneumatiky ve zcela jiném intervalu a o zmíněnou neutralizaci fasovala druhou čerstvou sadu. 

O výrazné změny se pak postarala až závěrečná třetina, právě když jezdci naposledy přezuli. Dosavadní lídr ztratil touto akcí hodně času a když se vracel na trať, stal se nejdříve obětí rozjetého  O´Warda a o pár kol později ho předjel i Palou. Úřadující šampion Palou v posledních kolech sice zkrátil O´Wardův náskok na jedinou sekundu, na rozhodující útok mu ale již nezbyl čas. 22letý Mexičan ve službách McLarenu, Pato O´Ward si tedy zopakoval loňské vítězství na stejné trati, třetí místo zachránil VeeKay před „frakcí zkušených“ –Powerem a Dixonem.

Výsledek IndyCarů v Birminghamu:

1. Patricio O´Ward, McLaren-Dallara

2. Alex Palou, Ganassi-Dallara

3. Rinus VeeKay, Carpenter-Dallara

4. Will Power, Penske-Dallara

5. Scott Dixon, Ganassi-Dallara

6. Scott McLaughlin, Penske-Dallara

Text a foto: Roman Klemm

Sdílejte:

Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp

Sdílejte:

reklama
reklama
z rubriky

Související příspěvky

Jílková šestá v závodě Prototype Cupu Germany v Oscherslebenu

Německý ADAC-Pohár-Prototypů absolvoval v Oscherslebenu druhý podnik sezony. Závody vyhráli posádky Tunjo/Apotheloz a XX. Gábina Jílková dokázala v sobotu dojet 6. Výsledek který mohla v neděli rozhodně zlepšit, její vůz ale – ležíc v čele – vypadl. Sobota: Hörr top

Group C Supercup v Hockenheimu: Nerovné soupeření

Projekt Group C Supercupu, za kterým stojí především dřívější výrobce prototypů Gebhardt se minulý rok prezentoval jako historický seriál s velkou perspektivou – nutno ovšem přiznat, že v Hockenheimu letos poněkud stagnoval. Ano, v poli byly k nalezení tři Gebhardty

reklama