Úterý 28.03.2023

Úterý 28.03.2023

Úterý 28.03.2023

reklama

F2 v Abú Dhabí: Ilott na rozloučenou s Charouzem v první startovní řadě

Pořádat poslední závod šampionátu dva (!) měsíce po předposledním podniku ročníku je sice trochu podivná záležitost, FIA ale tak rozhodla a tak se 20 jezdců Formule 2 na přelomu listopadu a prosince 2019 ještě jednou sešlo na závodní trati, aby před futuristickou kulisou Yas Mariny letos naposledy jeli o poháry. O moc více už ani nešlo: O mistrovi je již dávno rozhodnuto a většina jezdců již ví, kde zakotví příští rok. Nejvíce se tedy asi snažili ti, kteří pro sezonu 2020 ještě jasno nemají a musí se ještě snažit „nadchnout“ potencionelní sponzory.

V kvalifikaci se to nejlépe podařilo Brazilci Sette Camarovi před Charouzovým jezdcem Callumem Ilottem. A to pro juniora Ferrari mohlo být ještě lépe, nebýt žluté vlajky. Zajímavé je jistě i to, že noví partneři Sauber Junior Team by Charouz, značky Xiaomi a Head drinks měly skvělou intuici. Nedávno Ilott zajel šesté místo v Monaku, teď pole position, tomu se říká trefa!

Volný trénink

Dopoledne potvrdili svou dobrou formu především jezdci francouzského týmu DAMS a byl to Sergio Sette-Camara, kdo si opřed kolegou Nicholasem Latifim zajistil první místo na listině časů. Brazilský junior McLarenu je právě jedním z těch, kteří ještě neoznámili, co budou příští rok dělat, zatímco Kanaďan včera málo překvapivě oznámil svůj postup do kopitu Williamsu F1. Za Číňanem Zhouem (Virtuosi) zajel dobrý čtvrtý čas Charouzův pilot Callum Ilott. Brit se ovšem se stájí Sauber Junior tímto podnikem rozloučí směrem týmu Virtuosi. Druhým jezdcem českého týmu je i v Abú Dhabí Rus Matevos Isaakyan. Zajel s odstupem 2,1s na Ilotta 16. čas a zárověň se postaral o předčasné ukončení volné session: v 19. zatáčce vletěl do betonového hrazení tak vehementně, že trvalo příliš dlouho jeho vůz odstranit z dráhy.

Kvalifikace

Zatímco „skalní“ fandové motorsportu mrzli v Evropě, přišli se na kvalifikaci za umělého osvětlení v Arábii tradičně podívat jen  maršálkové. Na lidoprázdném motodromu to byl překvapivě Charouzův Ilott, kdo se po prvním pokusu o rychlé kolo usadil na špičce tabulky. Angličan byl na první sadě pneumatik rychlejší, než Deletraz, Sette-Camara, Macušita a Ghiotto.

Jack Aitken, mistr Nyck de Vries, Nicholas Latifi a Mick Schumacher použili rozdílné taktiky, než zbytek pole  a na dráhu se vydali teprve, když ostatní už měli první ostrá kola za sebou. Nikdo z nich ovšem nedokázal výborný výkon jezdce stáje Sauber Junior by Charouz překonat: Latifi zajel jen čtvrtý a de Vries pátý čas.

Na sérii druhých a rohodujících pokusů o zlepšení se kompletní pole znovu vydalo až 5 minut před koncem kvalifikace.  Výborně naladěný Ilott svůj předešlý čas sice zlepšil, současně ale udeřil i Sette-Camara a Britův výkon o jedinou setinku překonal.

Na další pokusy pak museli všichni zanevřít, protože Indonésan Sean Gelael neudržel svůj vůz v poslední zatáčce a po „hodinách“ ho odstavil na trati.

Za Sette-Camarou s Ilottem vytvoří zítra druhou startovní řadu jezdci Trevora Carlina Deletraz s Macušitou, třetí Zhou s de Vriesem a čtvrtou Latifi s Aitkenem. Mick Schumacher se postaví na slabou 10. pozici a Charouzova dvojka Izaakyan na 16. Debutant s Dánska Christian Lungaard (Trident) zajel jen 18. čas, těsně před jedinou ženou Formule 2, Tatianou Calderonovou.

Top 10 kvalifikace Formule 2 v Abú Dhabí:

1. Sergio Sette-Camara, Carlin                                             1:49,751s
2. Callum Ilott, Sauber Junior by Charouz                           1:49,840s
3. Louis Deletraz, Carlin                                                       1:49,931s
4. Nobuharu Macušita, Carlin                                               1:50,157s
5. Guanyu Zhou, UNI-Virtuosi                                            1:50,190s
6. Nyck de Vries, ART                                                         1:50,288s
7. Nicholas Latifi, DAMS                                                    1:50,303s
8. Jack Aitken, Campos                                                        1:50,520s
9. Nikita Mazepin, ART                                                       1:50,618s
10. Mick Schumacher                                                          1:50,652s
15. Matevos Izaakyan, Sauber Junior by Charouz              1:51,522s

Text a foto: Roman Klemm

Sdílejte:

Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp

Sdílejte:

reklama
reklama
z rubriky

Související příspěvky

F2: Japonec Ayumu Iwasa vyhrál sprint v Saúdské Arábii

Body za vítězství v sobotním sprintu bral na Corniche Circuitu v Džiddě junior Hondy, Ayumu Iwasa. Závěrem neutralizacemi bolestivě zkráceného závodu za sebou udržel silného juniora Renaultu, Victora Martinse. PHM Racing by Charouz přišel o první bod sezony jen o

F2: Theo Pourchaire potvrdil v Bahrajnu svou mistrovskou formu

Francouz Theo Pourchaire jasně vyhrál první nedělní závod F2 sezony 2023. Německo-česká organizace PHM Racing by Charouz po silném nedělním zlepšení formy na body jen těsně nedosáhla. Junior Sauberu, Theo Pourchaire se během páteční kvalifikace prosadil s ohromným náskokem. Pozorovatelé

Hlavní závod F3 v Bahrajnu patřil Brazilci Bortoletovi

Nedělní závod F3 vyhrál „na trati“ Ital Gabriele Mini. Díky jeho penalizaci se ovšem z plného počtu bodů mohl radovat Brazilec Gabriel Bortileto. Z tria vozů Antonína Charouze byla nejlepší Němka Flörschová – stačila ale jen na 21. místo. 30

reklama