Pátek 19.04.2024

Pátek 19.04.2024

Pátek 19.04.2024

reklama

IndyCary v Torontu: Lundgaard triumfuje k radosti Bobbyho Rahala

V jihokanadské 3milionové metropoli Toronto absolvoval šampionát IndyCar nedaleko hranic ke státu New York svůj jediný závod mimo USA. Na pouze 1,786 mil dlouhý městský okruh, který značil přesně polovinu sezony, přicestoval Španěl Alex Palou z týmu Chipa Ganassiho s obřím náskokem 110 bodů na Scotta Dixona a Josefa Newgardena. Konkurence tedy musela rychle procitnout, aby zabránila předčasnému rozhodnutí o mistrovi á-la F1.

V částečně mokré kvalifikaci Palou skutečně zaváhal a musel startovat z 15. pozice. Pole-position si zajistila bývalá dánská hvězda F2, Christian Lundgaard (Rahal-Letterman-Lanigan) před Scottem McLaughlinem (Penske), Patriciem O´Wardem (McLaren) a Marcusem Ericssonem (Ganassi).

První z 85 kol nepříliš vábivým, hrbolatým betonovým kanálem vedoucím po výstavišti kolem sportovních stadionů města a jezera Lake Ontario, vyšlo polemanovi Lundgaardovi výborně. Neutralizovalo se ale ještě, než ho dokončil: na jednom ze směšně úzkých úseků havarovali Harvey, Hunter-Reay, Pedersen, Ferrucci, Robb a debutant IndyCarů Tom Blomqvist (zaskakoval za zraněného Pagenauda). 

Po re-startu bývalý junior Renaultu Lundgaard dění na trati zcela ovládl. Kolem poloviny závodu, když měli všichni přezuto, vedl o 6,6 sekund před McLaughlinem, O´Wardem, Kirkwoodem a Ericssonem. Právě v této fázi ovšem skončil v bariéře předposlední zatáčky Romain Grosjean. Nehoda bývalého pilota F1, který v USA letos prožívá velmi zlou sezonu, vyvolala druhou neutralizaci, která vymazala všechny odstupy. Pro Lundgaarda ovšem mělo být hůře: hned po re-startu poslal Kirkwood Castronevese do hodin a neutraizovalo se znovu. To bylo ohromnou výhodou pro Hertu a Paloua, kteří předcházející neutralizace využili k druhé výměně pneumatik.

Lundgaard ale i tak zachoval přehled. 22 kol před cílem předjel Paloua a vrátil se na první místo. Dán poté slavil své první velké vítězství v USA a ukončil tím 3 roky trvající čekání týmu Bobybho Rahala na zlato. Mimo to si mohl oholit knír, jak pro případ vítězství slíbil. Velkým vítězem podniku ovšem byl i Alex Palou: napřes nalomenému přednímu spoileru ubránil druhé místo a zvýšil tím svůj bodový náskok v tabulce.

Výsledek Honda Indy At Streets Of Toronto:

1. Christian Lundgaard, RLL

2. Alex Palou, Ganassi

3. Colton Herta, Andretti

4. Scott Dixon, Ganassi

5. Josef Newgarden, Penske

6. Scott Mclaughlin, Penske

7. Marcus Armstrong, Ganassi

8. Pato O´Ward, McLaren

9. Graham Rahal, RLL

10. Felix Rosenqvist, McLaren

Text a foto: Roman Klemm

Sdílejte:

Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp

Sdílejte:

reklama
reklama
z rubriky

Související příspěvky

„16-NEJ“ Romana Klemma sezony 2023

Asi nejdůležitějším momentem ročníku 2023 byla skutečnost, že se i FIA přizpůsobila „normalizaci“  a po třech letech humánního a morálního temna zanevřela na  „Koronové represálie“. Ti, co si chtěli vydělat si prostě už nahrabali dost a jejich patolízalové se do

ADAC-Prototype-Cup na Norisringu: Pommer a Hauser s dobrým výtěžkem

Čtvrtý podnik německého národního šampionátu LMP3 opouštěli Němec Pommera Luxamburčan Hauser zvláště spokojeni: jedno zlato a jeden bronz znamenali zvýšení celkového náskoku. Hvězda šampionátu, Gábina Jílková se pro kolizi termínů závodů na pověstném Norisringu nemohla zůřastnit. Vypsat minulý rok národní

reklama