Úterý 26.09.2023

Úterý 26.09.2023

Úterý 26.09.2023

reklama

IndyCary v Barber Parku: Ve čtvrtém závodě čtvrtý vítěz

Velký duel o vítězství ve čtvrtém podniku šampionátu NTT IndyCar Series ve svůj prospěch rozhodl Scott McLaughlin, když porazil bývalou hvězdu F1 Romaina Grosjeana.

Komu nestačil „nervák F1“ v Baku, ten mohl sportovní neděli zakončit pohledem na dění za „velkou louží“ v USA. Na „horské dráze“ v Barber Motorsports Parku se konal 4. podnik šampionátu NTT-IndyCar Series. Úvodní závody vyhráli jezdci rozdílných týmů (St. Petersburg: Marcus Ericsson, Ganassi-Honda / Texas: Josef Newgarden, Penske-Chevrolet / Long Beach: Kyle Kirkwood, Andretti-Honda), podobné procesí jako v Ázerbajdžánu tedy nehrozilo. Zatímco je  ohledně F1 o vítězi zpravidla rozhodnuto již před odletem k místu dění, má mezi 27 (!) startujícími Indycary dobrý tucet realistickou vyhlídku na úspěch.

Na trati u Birminghamu ve státě Alabama si nejlepší výchozí pozici vybojoval v kvalifikaci „starý známý z F1“ Roman Grosjean (Andretti) před „starým známým z F3“ Alexem Palou (Ganassi). Top6 gridu doplnili vítěz z roku 2022 Patricio O´Ward (McLaren), Scott McLaughlin (Penske), Scott Dixon (Ganassi) a „starý známý z F2“ Christian Lundgaard (RLL)

Letmý start do prvního z 90 kol závodu po 3,8 km dlouhé trati sice vyšel Grosjeanovi nejlépe, vedení udržel během úvodní fáze vůči velmi agresivním O´Wardovi a Palouovi jen se štěstím. Španěl poté ještě několik kol Francouze atakoval, než se Grosjean přeci jen dokázal lehce odpoutat. 

Přesně k polovině závodu vedl stále ještě Grosjean, na záda mu ovšem dýchal Penskeho Scott McLaughlin a za O´Warda se dostal výborně disponovaný Dán Lundgaard. Druhou výměnu pneumatik pojal tým Penske poněkud šikovněji, než stáj Michaela Andrettiho a McLauglin šel do závěrečné třetiny jako lídr. Po pěkném souboji s několika doteky se odhodlaný Grosjean ovšem znovu prodral kupředu. Tím ale ještě neměl zdaleka vyhráno. McLaughlin si to nejlepší schoval pro závěr a 19 kol před cílem byl novým lídrem znovu on. Pneumatiky bývalého jezdce F1 byly v koncích a Grosjean už nedokázal kontrovat. Naopak – musel se soustředit na (nakonec úspěšnou) obranu druhé pozice vůči dalšímu Penskeho vozu s Willem Powerem v kokpitu. Lundgaard dojel za O´Wardem a Palouem dobrý 6., dřívější Charouzova jednička z F2, Callum Ilott skončil na 13. místě.

Někdejší novozélandská hvězda cestovních vozů, „pořízek“ McLaughlin se tedy stal ve čtvrtém závodě IndyCarů roku 2023 čtvrtým vítězem. Zároveň se jednalo o jeho črvrtý triumf v této formuli. Šampionát pokračuje za dva týdny silničním podnikem v Indianapolisu, než se bude vše soustředit na „největší závod světa“ Indy 500, které se pojedou 28. května.

Výsledek závodu Children´s of Alabama GP v Barber Parku:

1. Scott McLaughlin, Penske

2. Romain Grosjean, Andretti

3. Will Power, Penske

4. Patricio O´Ward, McLaren

5. Alex Palou, Ganassi

6. Christian Lundgaard, Rahal-Letterman-Lanigan

7. Scott Dixon, Ganassi

8. Alexander Rossi, McLaren

9. Felix Rosenqvist, McLaren

10. Marcus Ericsson, Ganassi

Text a foto: Roman Klemm

Sdílejte:

Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp

Sdílejte:

reklama
reklama
z rubriky

Související příspěvky

ADAC-Prototype-Cup na Norisringu: Pommer a Hauser s dobrým výtěžkem

Čtvrtý podnik německého národního šampionátu LMP3 opouštěli Němec Pommera Luxamburčan Hauser zvláště spokojeni: jedno zlato a jeden bronz znamenali zvýšení celkového náskoku. Hvězda šampionátu, Gábina Jílková se pro kolizi termínů závodů na pověstném Norisringu nemohla zůřastnit. Vypsat minulý rok národní

IndyCary v Torontu: Lundgaard triumfuje k radosti Bobbyho Rahala

V jihokanadské 3milionové metropoli Toronto absolvoval šampionát IndyCar nedaleko hranic ke státu New York svůj jediný závod mimo USA. Na pouze 1,786 mil dlouhý městský okruh, který značil přesně polovinu sezony, přicestoval Španěl Alex Palou z týmu Chipa Ganassiho s

reklama