Pátek 24.03.2023

Pátek 24.03.2023

Pátek 24.03.2023

reklama

Kvalifikace F2: Fittipaldi zajel solidně, vyhrál Japonec Iwasa

Za soumraku na Hungaroringu si pole-position pro neděli vydobyl Japonec Ayumu Iwasa z týmu DAMS. Také oba jezdci Charouz Racing Systemu ovšem do víkendu vyrazí s dobrou vyhlídkou na bodované výsledky: Fittipaldi zajel 9. čas, Bolukbasi 15.

Těžko říci, jaké intence vedli Bernieho Ecclestonea a maďarské zodpovědné před 40 lety k „nakreslení“ Hungaroringu – jedné z nejnepovedenějších tratí historie Grand Prix. Měli před sebou „bílou čtvrtku“, všechny volnosti – a přesto navrhli pomalou a fádní klikatici, která de facto neumožňuje předjetí. Školáček by řekl „…se mi moc nepovedlo“ a náčrt by zmuchlal a zahodil. Ecclestone a Uhři se nechali časem přimět jen k „narovnání“ jedné ze zatáček. Přesto je Hungaroring od roku 1986 pevnou součástí cirkusu FIA-F1 – a to v dobách, kdy i „automobilové národy“ jako Německo a Francie takové podívané pozbyli. Maďaři totiž jak Ecclestoneovi, tak i soudobým vládcům F1 vždy splnili bez remcání každé přání – tak si FIA „spolupráci“ představuje. A tak tedy zavítala společně s F1 i doprovodná karavana F2 i roku 2022 na dráhu kousek na východ od Budapešti.

Dopolední volný 45minutový trénink vyšel nejlépe Jackovi Doohanovi (Virtuosi) před sílejícím Japoncem Ayumu Iwasou (DAMS) a překvapivým Davidem Beckmannem, který směl znovu „suplovat“ u Van Amersfoorta. Enzo Fittipaldi se připravil pro večerní “vyšší cíle“ dobrým 9. časem, druhý pilot Antonína Charouze, Cem Bolukbasi časovou listinu pouze uzavíral.

Během pozdní kvalifikace již slunce pomalu zapadalo, což nejlépe sedlo Dánovi Frederikovi Vestimu: když všichni „vyždímali“ první sadu pnaumatik a zavítali k výměně do boxů, byl jezdec ARTu nejrychlejší před lídrem celkové tabulky Felipe Drugovichem (MP) a týmovým kolegou Theo Pourchairem. Fittipaldi stačil jen na 12. čas, Bolukbasi byl 17.

Trať závěrem session zrychlila. 5 minut pře koncem byl na špičce Marcus Armstrong (Hitech) před Pourchairem a Loganem Sargenatem (Carlin). Fittipaldi se posunul kupředu na 5. pozici. Série posledních útoků 2 minuty před padnutím šachovnicového praporku ovšem znamenala úspěch a nedělní pole-position pro juniora Red Bullu a Hondy, Iwasu. Japonec udeřil časem o 0,3s rychlejším, než Armstronga. Za nimi se seřadí s časy v rozmezí osmi setin (!) Drugovich, Pourchaire, Sargeant, Vips, Vesti, Hauger a jako 9. Fittipaldi. Bolukbasi zajel na své poměry dobrý 16. čas – doufat v body pro oba vozy Charouz Racing Systemu tedy není utopií.

Formuli 2 připadá i sobotní „večerní představení“: sprint bude startovat v 18:00h.

Výsledek kvalifikace F3 v Budapešti:

1. Ayumu Iwasa, DAMS          1:27,930s

2. Marcus Armstrong, Hitech   1:28,311s

3. Felipe Drugovich, MP          1:28,340s

4. Theo Pourchaire, ART          1:28,359s

5. Logan Sargeant, Carlin         1:28,381s

6. Juri Vips, Hitech                   1:28,391s
….

9. Enzo Fittipaldi, Charouz Racing System      1:28,686s
16. Cem Bulokbasi, Charouz Racing System   1:29,102s

Text: Roman Klemm
Foto: Dutch Photo Agency

Sdílejte:

Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp

Sdílejte:

reklama
reklama
z rubriky

Související příspěvky

F2: Japonec Ayumu Iwasa vyhrál sprint v Saúdské Arábii

Body za vítězství v sobotním sprintu bral na Corniche Circuitu v Džiddě junior Hondy, Ayumu Iwasa. Závěrem neutralizacemi bolestivě zkráceného závodu za sebou udržel silného juniora Renaultu, Victora Martinse. PHM Racing by Charouz přišel o první bod sezony jen o

F2: Theo Pourchaire potvrdil v Bahrajnu svou mistrovskou formu

Francouz Theo Pourchaire jasně vyhrál první nedělní závod F2 sezony 2023. Německo-česká organizace PHM Racing by Charouz po silném nedělním zlepšení formy na body jen těsně nedosáhla. Junior Sauberu, Theo Pourchaire se během páteční kvalifikace prosadil s ohromným náskokem. Pozorovatelé

Hlavní závod F3 v Bahrajnu patřil Brazilci Bortoletovi

Nedělní závod F3 vyhrál „na trati“ Ital Gabriele Mini. Díky jeho penalizaci se ovšem z plného počtu bodů mohl radovat Brazilec Gabriel Bortileto. Z tria vozů Antonína Charouze byla nejlepší Němka Flörschová – stačila ale jen na 21. místo. 30

reklama