Sobota 13.04.2024

Sobota 13.04.2024

Sobota 13.04.2024

reklama

Vini, vidi, vici: Aston Martin triumfuje na Severní Smyčce Nürburgringu

53. ADAC-Barbarossapreis, osmý závod (co do počtu účastníků) největšího vytrvalostního seriálu světa NLS (Nürburgring Langstrecken Serie) vyhrála britská značka  Aston Martin. Hvězdní Nicky Thiim a Maxime Martin tím na jejich Vantage GT3 při comebacku této firmy na Severní smyčce nečekaně „vypálili“ rybník domácím specialistům Audi, Porsche, BMW a Mercedes.

A při tom se kvalifikace (jela se kvůli v pohoří Eifel obligátní mlze o hodninu později) německým značkám vydařila dle přání. Časem 7m 53,542s a průměrem 185,175 km/h si prestižní pole-position zapsal tovární jezdec Porsche, Julien Andlauer z Francie. Svůj Frikadelli Porsche 911GT3 si měl v závodě dělit  s Klausem Abbelenem. Jen o dvě desetinky pomalejší byl dřívější jezdec české stáje ISR, Frank Stippler na Phoenix-Audi R8. Zkušeného Stipplera směl v závodě střídat benjamínek Vincent Kolb. Následovaly hned tři vozy BMW M6 GT3 (jeden Juniorského týmu a dva stáje Walkenhorst). Tovární Aston Martin pozdějších vítězů stále „jen“ na 8 pozici senzačního pole čítajícího 116 vozidel. Mezi nimi i RPM-Porsche 911 jediného českého účastníka Milana Kodídeka.

Polední start 4hodinovky využil Andlauer k tomu, aby pole provedl prvním 25km dlouhým kolem jako první. Za ním se usadil Walkenhorst-BMW posádky Krognes-Pittard-Tuck, jemuž následoval Stippler. Nebezpečný Aston ovšem již v prvním kole „udělal“ dvě pozice.

Po půlhodině měli stewartové zlou zprávu pro lídry: Andlauer se dopustil předčasnéjho startu (a to při závodu na 4 hodiny!), za což si musel odpykat penalizaci stop-and-go. Brzy na to postihl špičkový Walkenhors-BMW defekt pneumatiky a vedení tedy převzal Stipplerův audi. Andlauer ale měl našlápnuto a po první hodině závodu se znovu vrátil na první místo.

Nejrychlejším vozem slunečného odpoledne ovšem byl zmíněný nový Aston Martin. Mistr světa vozů GT, Nicky Thiim a bývalý pilot DTM Maxime Martin převzali hodinu před koncem vedení, které pak zkušený Dán s Belgičanem nedali až do cíle z ruky. Postarali se tak o první vítězství Astonu Martin po tříleté absenci značky v tomto šampionátu.

O setinky se bojovalo o 14 sekund za nimi. Mladý Kolb nakonec zachránil po 29 kolech druhé místo pro Phoenix-Audi o pouhých 0,148s před BMW juniorů, Němcem Hessem, Britem Harperem a Američanem Verhagenem. O půl minuty za nimi dojel čtvrtý Car-Collection- Audi jezdce DTM Nico Müllera s co-piloty Niederhauserem a Kolbem, který se prosadil o pouhé 4 vteřiny před továrním BMW ex-hvězd DTM, Philippem Engem a Augusto Farfusem.

Krodídek a jeho spolujezdec Bob Wilwert z Lucemburska odstoupili po 4 kolech.

O šampionovi NLS se rozhodne při finálovém podniku za dva týdny. O celkový titul bojují především posádky slabších tříd, plné body se totiž rozdávají nejen za celkový výsledek, ale i v podtřídách a to dle počtu zúčastněných. Favority proto jsou Brink/Leisen (Alzner-BMW) a Blickle/Schneebarth(Kronberg (WS-Porsche).

Výsledek Barbarossapreisu, 4hodinovky NLS na Nürburgringu:

1. Thiim/Martin, Aston Martin Vantage GT3

2. Stippler/Kolb, Phoenix-Audi R8 LMS

3. Harper/Hesse/Verhagen, Junior Team-BMW M6

4. Muller/Kolb/Niederhauser, Car Collection-Audi R8

5. Eng/Farfus, BMW M4 GT3

6. Haupt/Metzger/Assenheimer, HRT-Mercedes AMG

Text a foto: Roman Klemm

Sdílejte:

Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp

Sdílejte:

reklama
reklama
z rubriky

Související příspěvky

66. Rolex 24h: Porsche, Penske a Nasr triumfují v Daytoně

Tradičně první velký mezinárodní okruhový podnik roku 2024, 24hodinovku v Daytoně vyhráli před chabě obsazenými ochozy Felipe Nasr, Josef Newgarden, Dane Cameron a Matt Campbell na Porsche 963. Po 54letech se tak postarali o vítězství pro oragnizaci Rogera Penskeho, jehož

GT Open: Na Red Bull-Ringu vítězily Lamborghini a Ferrari

Ve Spielbergu pořádala španělská International GT Open svůj dobře obsazený šampionát GT3. V obou závodech se prosadili mladí jezdci. Pátý podnik svého atraktivního kalendáře (Portimao, Spa, Hungaroring, Le Castellet, Spielberg, Monza, Barcelona) absolvoval šampionát International GT Open minulý víkend v

DTM na Lausitzruingu – aneb hrátky s kilogramy

Na Lausitzringu mezi Berlínem a Drážďany vstoupil šampionát DTM do druhé poloviny sezony. V sobotu se prosadil jezdec Ferrari, Jack Aitken a v neděli pilot Lamborghini, Mirko Bortolotti. Nedělní závod patřil k nejlepším roku 2023 – výsledky DTM jsou ovšem

Preining proti Rastovi: Něco pro učebnici budoucího závodníka

Pětadvacetiletý Thomas Preining je synem velkého otce: Andi byl velkou motocyklovou hvězdou Rakouska a mimo sportovních úspěchů se vyznačoval především skutečností, že jeho sponzorem byla porno-hvězda českého původu, Dolly Buster. Mladý Preining se ovšem vydal cestou automobilů a po prvních

reklama