Sobota 13.07.2024

Sobota 13.07.2024

Sobota 13.07.2024

reklama

F2: V Bahrajnu tál Schumiho bodový náskok, solidní výkon Piqueta bez spravedlivé odměny

Hlavní závod F2 během posledního listopadového víkendu v Bahrajnu vyhrál zcela suverénně Brazilec Felipe Drugovich z nizozemské stáje MP Motorsport. Druhý dojel Brit Callum Ilott, který se tím dokázal lídrovi celkové tabulky Mickovi Schumacherovi přiblížit na 12 bodů. Z pilotů české stáje Charouz Racing System přesvědčil především Pedro Piquet. Mladý Brazilec předvedl jeden z nejlepších závodů. Nakonec se ovšem musel spokojit s nevděčným 11. místem. 

Jednou z anomálií pokažené sportovní sezony 2020 je skutečnost, že FIA poslala formuli 2 po zářijovém závodu v Soči na dvouměsíční přestávku – jen aby na přelom listopadu a prosince nasadila jakési uchvátané finále. Kdo tedy zapomněl, že se letos o tento šampionát vůbec bojovalo, ten teď může znovu procitnout. Zatímco svět z nejrůznějších důvodů vede válku s novým typem koronaviru, ve formuli 2 „jde o všechno“.

Překvapením bylo, že se i po oné dlouhé pauze všechny týmy znovu sešly bez změn sestav (jen Hughes udělal u HWA místo mladému Pourchairemu a uzdravený Gelael se vrátil do kokpitu DAMSu). Snad největší senzací ovšem bylo to, co se vlastně neuskutečnilo: Jmenování Micka Schumachera novým pilotem Sauberu-Alfy F1. Švýcarsko-italská stáj bude z nevysvětlitelných důvodů i roku 2021 pokračovat s naprosto konkurence neschopnou dvojicí Raikkonen-Giovinazzi a managementu „malého Schumiho“ tedy očividně zbývá jen karta Haas-F1. Do slabé farmy Ferrari se ovšem s velkými penězi derou i Rus Nikita Mazepin a Mexičan Perez. Že se v  týmu podnikatele Geneho Haase (již čistě z důvodů PR) pro Micka místečko najde, je asi jisté – zbývá ovšem otázka, o co tedy ve formuli 2 ještě zápolí Callum Ilott, Robert Shwartzman, Guanyu Zhou a další talenti, kteří mají na čase postoupit výše…?

Zvláště Ilottova situace je prekérní, protože vlastně neví, co s ním roku 2021 bude – ať už se stane mistrem, nebo ne. Bývalý jezdec Charouz Racing System si mohl po včerejší kvalifikaci, kdy zase jednou jasně předvedl, že má vůči Schumacherovi ohledně talentu a rychlosti jistý předstih, oprávněně dělat naděje na úspěch. Brit si věřil: „Ne, nejsem nervozní. Kvalifikace proběhla výborně a hned můj první pokus sedl, mohl jsem se uvolnit. Mám zde dvakrát šanci dotáhnout Mickův bodový náskok, příští víkend pak zase.“ Schumacher stačil jen na 10. čas, bezprostředně před jezdci Antonína Charouze na pozicích 11. (Louis Delétraz) a 13. (Pedro Piquet).

Zatímco se kvalifikace jela za umělého osvětlení, startovalo se do prvního závodu na 32 kol o arabském poledni pod podivně zastřenou oblohou. Callum Ilott nervy neměl, po zhasnutí startovních světel se ovšem nechal překvapit výborným Felipem Drugovichem (MP), který se v první zatáčce protáhl na první místo. Přímo raketový start předvedl Mick Schumacher. Již při sprintu do první zatáčky získal 5 míst a ještě v prvním kole předjel čtvrtého Zhoua (UNI-Virtuosi). Číňan si při tom o Němce ulomil spoiler. Piquet s Delétrazem předvedli zdrženlivý úvod a drželi pozice 13 a 14. Pořadí na špičce se poté na několik kol ustálilo. Drugovich vedl o sekundu před Ilottem, v podobném odstupu následovali Marcus Armstrong, Mick Schumacher, Giuliano Alesi a Dan Ticktum. V 5. kole udělal dva krůčky kupředu Delétraz. Jeho Dallara se totiž dostala jak před Rusa Shwartzmana, tak i před týmového kolegu Piqueta na 12. místo.

O tři kola později Armstrong (ART) vystřídal Brita na druhém místě – závod se tedy dále vyvíjel v Schumacherův prospěch. Hned v dalším kole udělal syn bývalého šampiona další velký krok směrem titulu, když se posunul na brzdě před svého velkého rivala Ilotta. A Mick v tomto smyslu pokračoval, když o málo později předjel druhého Armstronga. Dále vzadu ve středu pole si piloti Antonína Charouze prohodili pozice a 12. místo nyní patřilo Piquetovi. Brazilec se Švýcarem se při tom nacházeli přímo v závětří Jacka Aitkena (Campos) a Jehana Daruvaly (Carlin) na prvním z bodovaných míst. Dobře naladěný Piquet dokázal zkušeného Aitkena ještě před zastávkou v boxech předjet a hned se s chutí a úspěšně vrhl i na juniora Renaultu, Lundgaarda (ART). Syn trojnásobného mistra světa F1 prostě předváděl v poušti  jeden ze svých nejlepších výkonů roku. Tak se má sezona zakončit.

Callum Ilott měnil pneumatiky po 13 kolech, přičemž ztratil kvůli problému vlevo trochu času. Lídr Drugovich vyfasoval čestvé obutí přesně po polovině závodu a na trať se vrátil kousek za Ilottem. Ve stejný čas zavolal Charouz Racing System do boxu i Delétraze a Piquet, který zůstal na trati ze všech nejdéle, měnil, když už byl výborný čtvrtý. Bylo sice pěkné vidět český vůz takto vpředu. Ovšem na trať se Brazilec po pitstopu vrátil až za Lundgaardem a Aitkenem, které předtím předjel. Do závěrečné třetiny závody tedy šli Piquet a Delétraz na pozicích 14. a 16., Brazilec ovšem brzy před sebe musel pustit (budoucího jezdce Alpha Tauri-F1?) Yukiho Tsunodu. Za to dokázal později znovu pokořit jak Lundgaarda, tak i Izraelce Nissanyho.

Lídr Schumacher měnil teprve 12 kol před cílem, což se nakonec možná ukázalo jako příliš pozdě. Na trať se totiž vrátil jen jako šestý, právě když Drugovich opakovaně předjel Ilotta a znovu převzal vedení. Mick se pak rychle posunul před týmového kolegu Shwartzmana a 9 kol před cílem se dostal i před čtvrtého Armstronga. Tím ovšem jeho progres skončil. Nenápadně jedoucího Inda Daruvalu  dlouho nedokázal ohrozit. Na juniora Red Bullu se vrhl až tři kola před cílem a jejich krásný duel ukázal, jaký má motorsport být, než Němec raději moudře ustoupil a spokojil se se čtvrtou pozicí. Pro Jehana Daruvalu znamenal tento výsledek první účast při vyhlašování vítězů.    

Senzační Felipe Drugovich, jehož kariéru financuje dobře naplněná peněženka otce, neudělal až do cíle chybu a vyhrál s jasným náskokem 15 sekund na Ilotta, který si dojel v klidu pro body za druhé místo. Schmachera tedy dotáhl až na 12 bodů. Pedro Piquet předvedl výborný finiš. Ještě v posledním kole dokázal předjet nejen Gelaela, ale i držitele nejrychlejšího kola závodu Ghiotta. Brazilcův fajnový výkon by jistě zasloužil lepší odměnu, než nešťastnou 11. pozici. Na Aitkenův bodík mu chybělo 1,8s. Delétraz dovedl druhý vůz české stáje do cíle jako 16. A je na místě se ptát, zda se náhodou Švýcarova kariéra v monopostech nenachází v závěrečné fázi…

Boj Schumachera s Ilottem o titul pokračuje zítra sprintem v 11:00h.    

Výsledek závodu F2 v Bahrajnu:
1. Felipe Drugovich, MP                                
2. Callum Ilott, UNI-Virtuosi
3. Jehan Daruvala, Carlin
4. Mick Schumacher, Prema
5. Nikita Mazepin, Hitech                                
6. Yuki Tsunoda, Carlin
7. Marcus Armstrong, ART
8. Robert Shwartzman, Prema
9. Daniel Ticktum, DAMS                             
10. Jack Aitken, Campos

11. Pedro Piquet, Charouz Racing System      
16. Louis Delétraz, Charouz Racing System

Text: Roman Klemm
Foto: Dutch Photo Agency

Sdílejte:

Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp

Sdílejte:

reklama
reklama
z rubriky

Související příspěvky

„Test“ unikátního Ferrari 212E Montagna z roku 1969

Relativně moderní monopost-F3 Dallara F388, do kterého jsem si sedl u stánku Autoluce, je představitelem malosériové výroby. Ve Varanu jich vyrobili pro sezonu 1988 kolem tří tuctů. Oproti tomu měl pan Kommerzialrat Egon Hofer s sebou v Imole exponát zcela

Test: V Imole jsme usedli do Dallary-Alfa Romeo F388 Formule 3

Před dvěma lety jsem směl „otestovat“ v rámci podniku Minardi Days v Imole dva vozy Formule 3 ze 70. let, připravené firmou Autoluce. Letos tento „sit-in-test“ tradičně pokračoval. Majitel firmy Daniele Ferrua nabídl podivnému testmanovi (vůz zkouší, aniž by se

F-Regional: Vyšla na Red Bull-Ringu hvězda Alessandra Giustiho?

Ve 13. a 14. závodu našlapaného šampionátu FIA Formula Regional se prosadili Brazilec Rafael Camara a Francouz Alessandro Giusti. V celkovém hodnocení má po Rakousku největší naděje na titul chráněnec Toto Wolffa, Andrea Kimi Antonelli. Sobota: Camara a Giusti ujeli

reklama