Sobota 13.07.2024

Sobota 13.07.2024

Sobota 13.07.2024

reklama

F4 na Red Bull Ringu: Knopp přesvědčil rychlostí, měl ale kopec smůly

Kvůli skutečnosti, že italský svaz pořádal o stejném víkendu národní podnik v Monze, našly cestu do promrzlého pohoří Tauern na Red Bull Ring jen čtyři týmy německého šampionátu ADAC F4. Pro 12 přítomných pilotů to tedy znamenalo velkou šanci na „levné body“ – chtělo to jen, „chytit tuto příležitost za pačesy“. Josef Knopp z Plzně tuto příležitost z nejrůznějších důvodů, které často nemohl ovlivnit, naháněl nadarmo. Přesto může víkend hodnotit pozitivně, zkušeností nasbíral opravdu hromadu.

1. závod v sobotu: Knoppova show z poslední startovní pozice

Český pilot berlínské stáje Mücke Motorsport, Josef Knopp se během uplynulých čtyř podniků v mistrovství náležitě zabydlel. Z vyjukaného začátečníka z Lausitzringu se stal spolehlivý jezdec středu pole, což mladý Plzeňák demonstroval 6. a 7. časem v pátečních volných trénincích.

Kvalifikace pro první závod ovšem nevyšla dle Knoppových představ: „S týmem jsme se nedohodli na správném obutí. Když mě pak přeci jen vybavili slicky, tak jsem je do konce session nestačil ani zahřát…“ Nejrychlejší ze šesti měřených kol, které v pátek večer zajel, stačilo jen na poslední pozici. „Mám strach, že to s předjížděním dnes moc nepůjde. Na trati bude asi vyjetá jen jedna suchá stopa,“ obával se plzeňský závodník před sobotním startem. Štýrský bůh slunce mu ale vyšel vstříc a jako na objednávku těsně před startem formule 4 vysušil celou vozovku – a toho Pepi měl využít…

Na špičce reagoval vyježděný Edgar na povel ke startu suverénně a rychle si vyjel uklidňující náskok na Berniera. Na druhém konci pole se o show postaral Knopp. Hned v prvním kole „udělal“ pozici vůči týmovému kolegovi Zunigovi a ve druhém se posunul na body před Izrealce Meyuhase. Pak dotáhl skupinu čtyř vozů, bojujících o sedmé místo a několik kol ji dokonce vedl! Až do poločasu se zdálo, že Čechův povedený závod povede ještě dále kupředu, ale: „Musel jsem pak povolit. Obdržel jsem několik varování komisařů ohledně nedodržení „track limits“ a tak jsem nechtěl riskovat diskvalifikaci. Také pneumatiky dostaly na začátku závodu dost zabrat.“ Výsledkem bylo přesto výborné 8. místo z poslední startovní pozice. Vpředu si Johnny Edgar dojel pro vítězství, které Bernier nedokázal vážně ohrozit, třetí nakonec dojel druhý z juniorů Red Bullu, Crawford.

Výsledek sobotního závodu:

1. Johnny Edgar, Van Amersfoort

2. Victor Bernier, R-ace

3. Jak Crawford, Van Amersfoort

4. Elias Seppänen, US Racing

5. Timm Tramnitz, US Racing

6. Oliver Bearman, US Racing

7. Vlad Lomko, US Racing

8. Josef Knopp, Mücke

2. závod v neděli: Zima, zima, zima…

Také pro druhý závod si zajistil první startovní místo lídr celkové tabulky, Angličan Johnny Edgar ze stáje Fritse van Amersfoorta. Tentokrát se ovšem prosadil jen o těsných 63 tisícin před Finem Seppanenem. Jak Crawford se kvalifikoval společně s Angličanem Oliverem Bearmanem (US) do druhé řady a na pátou startovní pozici se mohl nedočkavě, ale spokojeně, postavit Josef Knopp! Jezdec Petera Mückeho byl jen o 0,631 pomalejší, než poleman Edgar. Tento výkon pro něj znamenal s odstupem nejlepší výsledek kvalifikace ročníku, přičemž se poprvé dokázal prosadit i vůči své zkušenější týmové jedničce Dürksenovi.

V neděli dopoledne bylo na startu jen hodně málo nad nulou – a i Knoppova nálada brzy dosáhla bodu mrazu. „Ve třetí zatáčce do mě vrazil Tramnitz. Dostal za to penalizaci 30s – za to si ale nic nekoupím,“ truchlil po relativně dobrém startu Knopp, kterého německý jezdec US-Racingu poslal do štěrku. Hromada bodů zůstala ležet v Tiroch-Kurve.

Vpředu se opakoval obrázek ze soboty: Johnny Edgar se v očích Dr. Marka doporučil dalším jasným triumfem pro vyšší cíle. Buclatý Angličan tentokrát vyhrál před Crawfordem a Knoppovým oklegou Dürksenem, zatímco u Josefa nic nepomohla ani výměna nosu vozu. Musel vzdát.

Výsledek nedělního závodu dopoledne:

1. Johnny Edgar, Van Amersfoort

2. Jak Crawford, Van Amersfoort

3. Joshua Dürksen, Mücke

4. Elias Seppänen, US Racing

5. Victor Bernier, R-ace

6. Kirill Smal, R-ace

7. Vlad Lomko, US Racing

8. Erick Zuniga, Mücke

DNF: Josef Knopp, Mücke

3. závod v neděli: Edgar velkým vítězem

„Do závodu jdu ve vysloveně uvolněné náladě – nemám co ztratit. Kdybych dojel sedmý, tak bych byl spokojen,“ prozradil Josef Knopp před startem z poslední pozice v neděli odpoledne. Do třetího závodu se startuje dle obráceného pořadí z dopoledne a tak na špičce dostali šanci outsideři Zuniga, Lomko a Smal.

Mexičan ztratil brzy své první místo a během úvodních 3-4 kol se pole opět „výkonnostně logicky seřadilo“. Na špičce se dlouho drželi Fin Sappänen a Francouz Bernier, nakonec je ale porazil Američan Crawford, který tak alespoň trochu minimalizoval svou velkou porážku víkendu Edgarem. Edgar se tentokrát nedokázal jaksepatří rozjet a dojel pouze sedmý. Uvolněný Knopp si dojel pro body za 9. pozici, přičemž závod strávil především soubojem s Britem Oliverem Bearmanem. Zcela spokojený tedy nebyl, přetahovat se o zadním místa s Zunigou a Meyuhasem, to již dávno neodpovídá jeho nárokům. Mladý Čech je již dávno zralý pro opravdu špičkový výsledek. Za dva týdny dostane příležitost na Lausitzringu tyto předpoklady potvrdit.

Výsledek nedělního závodu odpoledne:

1. Jak Crawford, Van Amersfoort

2. Elias Seppänen, US Racing

3. Victor Bernier, R-ace

4. Vlad Lomko, US Racing

5. Timm Tramnitz, US Racing

6. Kirill Smal, R-ace

7. Johnny Edgar, Van Amersfoort

8. Oliver Bearman, US Racing

9. Josef Knopp, Mücke

Stav šampionátu 6 závodů před koncem:

1. Johnny Edgar                240 b.

2. Jak Crawford                212 b.

3. Elias Seppanen              194 b.

4. Tim Tramnitz                151 b.

5. Victor Bernier               140 b.
…. 13. Josef Knopp                  23 b.

Text a foto: Roman Klemm

Sdílejte:

Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp

Sdílejte:

reklama
reklama
z rubriky

Související příspěvky

„Test“ unikátního Ferrari 212E Montagna z roku 1969

Relativně moderní monopost-F3 Dallara F388, do kterého jsem si sedl u stánku Autoluce, je představitelem malosériové výroby. Ve Varanu jich vyrobili pro sezonu 1988 kolem tří tuctů. Oproti tomu měl pan Kommerzialrat Egon Hofer s sebou v Imole exponát zcela

Test: V Imole jsme usedli do Dallary-Alfa Romeo F388 Formule 3

Před dvěma lety jsem směl „otestovat“ v rámci podniku Minardi Days v Imole dva vozy Formule 3 ze 70. let, připravené firmou Autoluce. Letos tento „sit-in-test“ tradičně pokračoval. Majitel firmy Daniele Ferrua nabídl podivnému testmanovi (vůz zkouší, aniž by se

F-Regional: Vyšla na Red Bull-Ringu hvězda Alessandra Giustiho?

Ve 13. a 14. závodu našlapaného šampionátu FIA Formula Regional se prosadili Brazilec Rafael Camara a Francouz Alessandro Giusti. V celkovém hodnocení má po Rakousku největší naděje na titul chráněnec Toto Wolffa, Andrea Kimi Antonelli. Sobota: Camara a Giusti ujeli

reklama