Pátek 12.04.2024

Pátek 12.04.2024

Pátek 12.04.2024

reklama

Závod F3 ve Spielbergu: Dominace italské stáje Prema, Češi bez bodů

První závod mistrovství FIA-Formule 3 ovládli piloti týmu Prema. Australan Oscar Piastri vedl neohroženě od první zatáčky až do cíle, další dva z jeho týmových kolegů se dostali mezi první čtyři. Český tým Charouz Racing System nedokázal udržet slib silné kvalifikace a nejlepší z jeho jezdců – Brazilec Fraga – si dojel pro 16. místo. Co mohlo být, kdyby nemusel vyrazit z posledního startovního místa? Uvidíme zítra.

Sezona 2020 šampionátu FIA-Formule 3 směla za krásného letního počasí konečně „slavit“ svůj první závod. Dobrá, pohled na karanténou vylidněný startovní rošt, který je už od minulého roku ochuzen o Grid Girls, byl letos do jisté míry smutný a prázdné ochozy náladě eventu také nedodaly – ale hlavně, že tu stálo plné pole 30 dychtivých konkurentů.

Na zhasnutí startovních světel reagovali nejlépe Lirim Zendeli (Trident) a Oscar Piastri  (Prema), což vedlo k tomu, že do brzdné zóny první zatáčky vjeli společně s polemanem Sebastianem Fernandezem. Skončilo to lehkým kontaktem mezi Španělem a Australcem. Zatímco mohl Piastri pokračovat v závodě a hned v další zatáčce vystřídat Zendeliho ve vedení, „šel zklamaný Fernandez předčasně do sprch“.

Z prvního kola se vrátil rozjetý Piastri s malým náskokem na Zendeliho a Logana Sargeanta (rovněž Prema) s Peronim v Němcově jeho závětří. Z 10. pozice startující Roman Staněk (Charouz Racing System) pojal svůj první start ve formuli 3 opatrně a držel 14. místo, jeho týmoví kolegové Igor Fraga a David Schumacher uzavírali druhou třetinu pole. Zvláště Brazilcův rychlý postup kupředu udivoval pozorovatele – vždyť startoval kvůli technickým trablím v kvalifikaci jen z posledního místa.

V průběhu dalších kol dokazoval úřadující mistr formule Renault, Peroni, co se minulý rok v Evropě naučil a s úspěchem zvyšoval svůj náskok. Zendeli za ním nedokázal dlouho držet druhou pozici a musel před sebe pustit jak Američana Sargeanta, tak i Tasmánce Peroniho a později dalšího pilota špičkové stáje Prema, Frederika Vestiho.

Po polovině stanovených 24 kol závodu kontroloval 19letý junior Renaultu Piastri dění ze špičky, přičemž se mezi jeho týmové kolegy Sargeanta a Vestiho dokázal vmísit jen pilot Adriana Campose, Peroni. V hloubi pole měl Staněk problémy držet svou pozici a byl po lehkém skluzu do štěrku jen 16., za to se Igor Fraga dokázal úspěšně posunout kupředu na 17. místo. Třetí z Charouzových debutantů. David Schumacher se držel mezi jediným domácím jezdcem pole Lukasem Dunnerem (MP) a Sophií Floerschovou (Campos)  na 25. pozici.

Začátkem závěrečné třetiny podniku si rozjetý Fraga se Staňkem prohodili pozice a mladého Čecha později předjel Enzo Fittipladi. Jinak se na pořadí celkově „klidného“ podniku již mnoho nezměnilo, což znamenalo dvojité vítěztsví italského týmu Prema v pořadí Piastri-Sargeant. Třetí místo si zajistil Peroni, který se do kokpitu úspěšně vrátil po své těžké nehodě z roku 2019 v Monze. Dobré body si připsali i Vesti, Zendeli, Lawson a Beckmann, zatímco se desátý Clement Novalak mohl tešit na pole-pisition nedělního obráceného gridu.

Charouzův Igor Fraga předjel během kraťoučkého závodu 14 (!) soupeřů a ještě v posledním kole atakoval dva vozy před sebou, což mu ve druhé zatáčce vyneslo „výlet mimo“ – přesto dojel jako nejlepší z jezdců stáje Charouz Racing System jako 16. Roman Staněk se jistě mnohému přiučil a dojel hned za kolegou, zatímco David Schumacher obsadil bezprostředně před jediným děvčetem pole, krajankou Floerschouvou, 25. místo.

Druhý závod víkendu odtsrtuje v neděli v 9:45h a pokud předvede Charouzův Fraga podobný tah kupředu, tak by mohly i na „českém kontě“ naskočit první body sezony.            

Výsledek sobotního závodu F3 Spielbergu:
1. Oscar Piastri, Prema
2. Logan Sargeant, Prema
3. Alex Peroni, Campos
4. Frederik Vesti, Prema
5. Lirim Zendeli, Trident                                                 
6. Liam Lawson, Hitech
7. David Beckmann, Trident                                             
8. Richard Verschoor, MP                                                 
10. Clement Novalak, Carlin
16. Igor Fraga, Charouz Racing System             
17. Roman Staněk, Charouz Racing System
25. David Schumacher, Charouz Racing System     

Text: Roman Klemm
Foto: Dutch Photo Agency  

                  

Sdílejte:

Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp

Sdílejte:

reklama
reklama
z rubriky

Související příspěvky

„Test“ unikátního Ferrari 212E Montagna z roku 1969

Relativně moderní monopost-F3 Dallara F388, do kterého jsem si sedl u stánku Autoluce, je představitelem malosériové výroby. Ve Varanu jich vyrobili pro sezonu 1988 kolem tří tuctů. Oproti tomu měl pan Kommerzialrat Egon Hofer s sebou v Imole exponát zcela

Test: V Imole jsme usedli do Dallary-Alfa Romeo F388 Formule 3

Před dvěma lety jsem směl „otestovat“ v rámci podniku Minardi Days v Imole dva vozy Formule 3 ze 70. let, připravené firmou Autoluce. Letos tento „sit-in-test“ tradičně pokračoval. Majitel firmy Daniele Ferrua nabídl podivnému testmanovi (vůz zkouší, aniž by se

F-Regional: Vyšla na Red Bull-Ringu hvězda Alessandra Giustiho?

Ve 13. a 14. závodu našlapaného šampionátu FIA Formula Regional se prosadili Brazilec Rafael Camara a Francouz Alessandro Giusti. V celkovém hodnocení má po Rakousku největší naděje na titul chráněnec Toto Wolffa, Andrea Kimi Antonelli. Sobota: Camara a Giusti ujeli

reklama