Úterý 28.06.2022

Úterý 28.06.2022

Úterý 28.06.2022

reklama

Závod F3 ve Spielbergu: Dominace italské stáje Prema, Češi bez bodů

První závod mistrovství FIA-Formule 3 ovládli piloti týmu Prema. Australan Oscar Piastri vedl neohroženě od první zatáčky až do cíle, další dva z jeho týmových kolegů se dostali mezi první čtyři. Český tým Charouz Racing System nedokázal udržet slib silné kvalifikace a nejlepší z jeho jezdců – Brazilec Fraga – si dojel pro 16. místo. Co mohlo být, kdyby nemusel vyrazit z posledního startovního místa? Uvidíme zítra.

Sezona 2020 šampionátu FIA-Formule 3 směla za krásného letního počasí konečně „slavit“ svůj první závod. Dobrá, pohled na karanténou vylidněný startovní rošt, který je už od minulého roku ochuzen o Grid Girls, byl letos do jisté míry smutný a prázdné ochozy náladě eventu také nedodaly – ale hlavně, že tu stálo plné pole 30 dychtivých konkurentů.

Na zhasnutí startovních světel reagovali nejlépe Lirim Zendeli (Trident) a Oscar Piastri  (Prema), což vedlo k tomu, že do brzdné zóny první zatáčky vjeli společně s polemanem Sebastianem Fernandezem. Skončilo to lehkým kontaktem mezi Španělem a Australcem. Zatímco mohl Piastri pokračovat v závodě a hned v další zatáčce vystřídat Zendeliho ve vedení, „šel zklamaný Fernandez předčasně do sprch“.

Z prvního kola se vrátil rozjetý Piastri s malým náskokem na Zendeliho a Logana Sargeanta (rovněž Prema) s Peronim v Němcově jeho závětří. Z 10. pozice startující Roman Staněk (Charouz Racing System) pojal svůj první start ve formuli 3 opatrně a držel 14. místo, jeho týmoví kolegové Igor Fraga a David Schumacher uzavírali druhou třetinu pole. Zvláště Brazilcův rychlý postup kupředu udivoval pozorovatele – vždyť startoval kvůli technickým trablím v kvalifikaci jen z posledního místa.

V průběhu dalších kol dokazoval úřadující mistr formule Renault, Peroni, co se minulý rok v Evropě naučil a s úspěchem zvyšoval svůj náskok. Zendeli za ním nedokázal dlouho držet druhou pozici a musel před sebe pustit jak Američana Sargeanta, tak i Tasmánce Peroniho a později dalšího pilota špičkové stáje Prema, Frederika Vestiho.

Po polovině stanovených 24 kol závodu kontroloval 19letý junior Renaultu Piastri dění ze špičky, přičemž se mezi jeho týmové kolegy Sargeanta a Vestiho dokázal vmísit jen pilot Adriana Campose, Peroni. V hloubi pole měl Staněk problémy držet svou pozici a byl po lehkém skluzu do štěrku jen 16., za to se Igor Fraga dokázal úspěšně posunout kupředu na 17. místo. Třetí z Charouzových debutantů. David Schumacher se držel mezi jediným domácím jezdcem pole Lukasem Dunnerem (MP) a Sophií Floerschovou (Campos)  na 25. pozici.

Začátkem závěrečné třetiny podniku si rozjetý Fraga se Staňkem prohodili pozice a mladého Čecha později předjel Enzo Fittipladi. Jinak se na pořadí celkově „klidného“ podniku již mnoho nezměnilo, což znamenalo dvojité vítěztsví italského týmu Prema v pořadí Piastri-Sargeant. Třetí místo si zajistil Peroni, který se do kokpitu úspěšně vrátil po své těžké nehodě z roku 2019 v Monze. Dobré body si připsali i Vesti, Zendeli, Lawson a Beckmann, zatímco se desátý Clement Novalak mohl tešit na pole-pisition nedělního obráceného gridu.

Charouzův Igor Fraga předjel během kraťoučkého závodu 14 (!) soupeřů a ještě v posledním kole atakoval dva vozy před sebou, což mu ve druhé zatáčce vyneslo „výlet mimo“ – přesto dojel jako nejlepší z jezdců stáje Charouz Racing System jako 16. Roman Staněk se jistě mnohému přiučil a dojel hned za kolegou, zatímco David Schumacher obsadil bezprostředně před jediným děvčetem pole, krajankou Floerschouvou, 25. místo.

Druhý závod víkendu odtsrtuje v neděli v 9:45h a pokud předvede Charouzův Fraga podobný tah kupředu, tak by mohly i na „českém kontě“ naskočit první body sezony.            

Výsledek sobotního závodu F3 Spielbergu:
1. Oscar Piastri, Prema
2. Logan Sargeant, Prema
3. Alex Peroni, Campos
4. Frederik Vesti, Prema
5. Lirim Zendeli, Trident                                                 
6. Liam Lawson, Hitech
7. David Beckmann, Trident                                             
8. Richard Verschoor, MP                                                 
10. Clement Novalak, Carlin
16. Igor Fraga, Charouz Racing System             
17. Roman Staněk, Charouz Racing System
25. David Schumacher, Charouz Racing System     

Text: Roman Klemm
Foto: Dutch Photo Agency  

                  

Sdílejte:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp

Sdílejte:

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
reklama
reklama
z rubriky

Související příspěvky

Italské F4 ve Spa: Antonelliho tripple

Opravdu dobře obsazený šampionát italské F4 zavítal tento víkend do belgického Spa. Paddock zaplnilo 38 vozů této třídy a byl to znovu tým Prema, jehož piloti celému dění kralovali. Sobota: Neporazitelná armáda Premy V kvalifikaci do prvního závodu se málo překvapivě

Kvalifikace F2 v Baku: Pátek patřil Vipsovi

Na městském okruhu v Baku se estonskému jezdci Juri Vipsovi očividně líbí. Na trati, která mu vždy sedla, byl nejrychlejší obou pátečních session: jak ve volném tréninku dopoledne, tak i v kvalifikaci byl junior Red Bullu z týmu Hitech nejrychlejší. Zato jezdcům

Misano: Italské F4 kralují tým Prema a Kimi Antonelli

Druhému podniku italského šampionátu formule 4 v Misanu kralovala nová hvězda scény, Andrea Kimi Antonelli. Ital dvakrát vyhrál a jednou dojel druhý. Sobotní kvalifikace: Antonelli si zajistil dvě pole-position Pokud kdy nějaký juniorský šampionát zasloužil pojmenovýní „líheň talentů“, tak jím i

Nedělní závod F2 v Monaku: Znovu tučné body pro Charouzův tým

Ani monacký nedělní závod F2, ve kterém se stylem start-cíl prosadil Brazilec Felipe Drugovich, nepřinesl příliš vzrušení. Rozzářeným členům Charouz Racing Systemu to ovšem mohlo být fuk: díky výbornému výkonu Enza Fittipaldiho putovaly pěkné body za 5. místo do Žebráku.

reklama