Čtvrtek 30.06.2022

Čtvrtek 30.06.2022

Čtvrtek 30.06.2022

reklama

Kvalifikace F2 v Rakousku: Charouzův Delétraz vystartuje do prvního závodu sezony z 10. místa

Do prvního závodu formule 2 sezony 2020 vyrazí z pole-position čínský jezdec Guanyu Zhou. Junior Renaultu ovládl kvalifikaci před Brazilcem Drugovichem a Angličanem Ilottem. Jezdci českého týmu Charouz Racing System, Louisovi Delétrazovi nevyšel závěr session a bude se v sobotu prodírat kupředu z 10. startovního místa. Jeho kolega Pedro Piquet debutoval ve formuli 2 patnáctým časem kvalifikace. 

O pátečním poledni začala pro borce šampionátu FIA F2 volným tréninkem v rakouském Spielbergu sezona 2020. Čeští fandové byli zvědaví především na výkony Louise Delétraze a Pedra Piqueta, kteří startují za tým Antonína Charouze. O nejrychlejší časy se zpočátku přetahovali především Jack Aitken (Campos), Mick Schumacher (Prema) a Louis Deletraz (Charouz). Švýcar v českých barvách se nakonec musel spokojit s desátým místem, jeho kolega Piquet bral šestnáctou pozici.

A jde se do kvalifikace

O tři hodiny později se dvacet jezdců seriálu F2 sešlo na trati znovu – tentokrát v důležité kvalifikaci. Třicetiminutová session se tradičně dělila do dvou sérií pokusů o rychlý čas. Po úvodní čtvrthodince vévodil časové tabulce Číňan Guanyu Zhou (Uni-Virtuosi) před Indem Jehanem Daruvalou (Carlin). Za nimi se zařadila Charouzova švýcarská jednička Louis Delétraz, následována rychlým Japoncem Tsunodou, kterého o rychlejší čas připravila jen blokáda nepozorného Micka Schumachera. A „velká jména“ šampionátu? Schumacher (Prema) byl o místečko před Piquetem (Charouz) 10., Giuliano Alesi si mnohé pokazil uklouznutím v první zatáčce druhého kola a byl jen poslední.

Deset minut před koncem kvalifikace měli všichni korigované nastavení spoilerů a vyměněno na nové sady gum Pirelli. Dráha se znovu zaplnila, nová kombinace pneumatik a ráfků ovšem ve Spielbergu potřebovala tři kola k zahřátí. Právě v této části kvalifikace hloupě uklouzl nedisponovaný Japonec Marino Sato (Trident). Session proto byla 5 minut před koncem přerušena.

Po odstranění havarovaného monopostu měli všichni pochopitelně naspěch – o postavení na startu měl rozhodnout finálový „shoot-out“ dvou rychlých kol. Na více již nezbýval čas.

Byl to Zhou, kdo i za těchto stresových okolností zachoval chladnou hlavu. Zlepšil svůj čas o tři desetiny a tím zpečetil svou zaslouženou pole-position. Za ním překvapil především Brazilec Felipe Drugovich, když zajel s vozem nizozemské stáje MP na druhé místo před Charouzovým bývalým pilotem Ilottem Callumem, startujícím letos za tým polemana UNI-Virtuosi. Do druhé řady se dokázal posunout Dán Christian Lungaard a třetí vytvořili Schumacher s Daruvalou. Všichni jmenovaní závěrem předstihli Louise Deletraze, který (podobně jako Tsunoda) koncem session neměl čím odpovědět. V sobotu bude ještě za Ghiottem, Shwartzmanem a Ticktumem startovat z 10. pozice. Na prvního chybělo Švýcarovi 0,7s, jeho kolegovi ze stáje Charouz Racing System, Pedrovi Piquetovi další 0,2s, což ve velmi vyrovnaném poli F2 znamená 15. startovní místo.

Výsledek kvalifikace F2 ve Spielbergu:
1. Guanyu Zhou, UNI Virtuosi                              1:14,416s
2. Felipe Drugovich, MP                                        1:14,880s
3. Callum Ilott, UNI Virtuosi                                 1:14,884s
4. Christian Lungaard, ART                                   1:14,922s
5. Mick Schumacher, Prema                                   1:14,952s
6. Jehan Daruvala, Carlin                                       1:15,028s
7. Luca Ghiotto, Hitech                                          1:15,044s
8. Robert Shwartzman, Prema                                1:15,051s
9. Daniel Ticktum, DAMS                                     1:15,128s
10. Louis Deletraz, Charouz Racing System          1:15,151s
15. Pedro Piquet, Charouz Racing System             1:15,376s

Text: Roman Klemm
Foto: Dutch Photo Agency

Sdílejte:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp

Sdílejte:

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
reklama
reklama
z rubriky

Související příspěvky

Německá ADAC-F4: Také v Zandvoortu udával tempo Antonelli

Účastníci německé ADAC-F4 se asi zhrozili, když jim svitlo, že se italský tým Prema bude pravidelně účastnit i jejich šampionátu. Podnik v nizozemském Zandvoortu se stal přehlídkou červeno-bílých vozů. „Muž F4 roku“ Andrea Kimi Antonelli kraluje nejen italskému šampionátu, brutálně udával

Kde je Baku…? Opravdová F1 přeci startovala ve Spielbergu!

Nic proti „napínavému“ procesí obou Red Bullů hybrido-bakelitové Grand Prix v Azerbajdžánu (čti „kolébce automobilismu“) – kdo ovšem chtěl minulý víkend vidět a slyšet „opravdové“ monoposty F1, ten vážil cestu k Austrian Historic ve Spielbergu. Jelo se tam o body šampionátu FIA

Italské F4 ve Spa: Antonelliho tripple

Opravdu dobře obsazený šampionát italské F4 zavítal tento víkend do belgického Spa. Paddock zaplnilo 38 vozů této třídy a byl to znovu tým Prema, jehož piloti celému dění kralovali. Sobota: Neporazitelná armáda Premy V kvalifikaci do prvního závodu se málo překvapivě

Kvalifikace F2 v Baku: Pátek patřil Vipsovi

Na městském okruhu v Baku se estonskému jezdci Juri Vipsovi očividně líbí. Na trati, která mu vždy sedla, byl nejrychlejší obou pátečních session: jak ve volném tréninku dopoledne, tak i v kvalifikaci byl junior Red Bullu z týmu Hitech nejrychlejší. Zato jezdcům

reklama