Dnes je 25. 1. 2022

Dnes je 25. 1. 2022

Dnes je 25. 1. 2022

reklama

Indy Lights: Je Oliver Askew budoucí hvězdou Indy 500?

V rámci velkého Indy 500 tradičně startuje i juniorská série Indy Lights.  Nutno ovšem poznamenat, že to s dorostem v USA vypadá hodně bledě. K závodu pod názvem „Freedom 100“ na 40 kol se přihlásilo jen 10 (!) vozů. Při pohledu na tak malé pole by si zodpovědní  Indycarů měli dělat vážné starosti o budoucí „nášup talentů“ – Američané jsou v tomto ohledu ale překvapivě klidní: „Vždyť k nám chodí dost jezdců z Evropy…“.

Ani početnému publiku, které se na závod o páteční „Carburation Day“ přišlo podívat, malé pole nevadilo a těšilo se na první z pouze dvou (!) závodů celého víkendu v Indianapolisu.

Nejrychlejší kvalifikace byl průměrem 194,206 mph Robert Megennis z New Yorku na voze stáje Andretti Motorsport. Jen o 7 setin pomalejší dvě letmá kola naměřili jeho týmovému kolegovi Oliveru Askewovi z Floridy. Vynikající výsledek kvalifikace pro tým Michaela Andrettiho doplnili Ryan Norman z Clevelandu a syn Michaelova bratrance Johna, Jarett Andretti na místech tři a čtyři. Mimo této dominující stáje se seriálu Indy Lights účastní již jen týmy Belardi, Juncos a BN.

Závod se vyvinul plně dle představ ochozů, na kterých fandové vítali každou změnu pořadí jásotem, jaký známe z evropských fotbalových stadionů. A měli co slavit. Na jezdecky málo náročném okruhu zůstalo pole většinou pohromadě a pořadí se měnilo téměř nepřetržitě. O napínavý finiš se postarala i neutralizace po nehodě Chrise Windoma s Davidem Malukasem. Měl vyhrát ten, kdo si nejlépe počínal při hrátkách v závětří. Ještě poslední zatáčkou projel jako první Norman, jeho kolega Askew se ovšem šikovně vysunul ze závětří a na rovince směrem Yardu of Bricks (cílové čáry) se dokázal posunout o 67 desetitisícin (ano, tak přesně se v Indianpolisu musí měřit) na první místo! Jako nejlepší Evropan dojel na třetím místě Nizozemec Rinus VeeKay z týmu Juncos. Prvních pět proletělo cílem v rozmězí 0,6s – a fandové jásali!

Výsledek Indianapolis Freedom 100, formule Indy Lights:

  1. Oliver Askew, Andretti
  2. Ryan Norman, Andretti
  3. Rinus VeeKay, Juncos
  4. Toby Sowery, BN
  5. Dalton Kellett, Juncos
  6. Jarett Andretti, Andretti
  7. Lucas Kohl, Belardi
  8. Robert Megennis, Andretti   

Text a foto: Roman Klemm

Sdílejte:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp

Sdílejte:

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
reklama

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reklama
z rubriky

Související příspěvky

To jsou Grid Girls roku 2021: Lea Erning z Münsterlandu

Ze známých důvodů je letos nebylo vidět příliš často. Až koncem sezony se se objevily především díky promotérům ADAC-GT Masers: půvabné okrasy paddocku a startovního roštu, Grid Girls. Jednou z nich byla Lea Erning, která se nám představí v krátkém

Top12 „NEJ“ Romana Klemma motoristické sezony 2021

Z důvodu známých všudepřítomných politických represálií neproběhl „můj ročník“ 2021 zdaleka tak, jak jsem ho plánoval. Našly se ale světlé momenty… 1. Nejnezapomenutelnější den roku: Setkání s Emersonem Fittipaldim 29. červen 2021 do smrti nezapomenu. Měl jsem možnost pobýt v

reklama