Pondělí 26.09.2022

Pondělí 26.09.2022

Pondělí 26.09.2022

reklama

DTM v Zolderu: Neutralizační fraška v sobotu, krásný motorsport v neděli

DTM roku 2019 má s mistrovstvím stejného jména, které roku 1984 vzniklo po zániku DRM, společné jen jméno, letošní kalendář ovšem nabídl návrat na trať, na které se před 35 lety konal první podnik „Deutsche Tourenwagen Masters“ – do Zolderu. Belgický víkend na tradiční trati Grand Prix by jistě zasloužil lepší show: O výsledku sobotního závodu de facto rozhodl hlavní komisař, v neděli se po pěkném závodě prosadil René Rast.

Sobota: Když o výsledku rozhoduje komisař…

Nejlepší startovní místo prvního z obou závodů víkendu si zajistil vítěz prvního závodu sezony, pilot BMW, Wittmann. Na úzké dráze, která hostila Formuli 1 naposledy v sezoně 1984, se za ním seřadili Rast (Audi) a značkoví kolegové Spengler s Van der Lindem.

Start vyšel nejlépe Kanaďanovi Bruno Spenglerovi, zatímco Wittmann jen horko-těžko uhájil druhé místo vůči René Rastovi. Za nimi se zařadil mladý Jihoafričan Sheldon van der Linde. V tomto pořadí pak špička beze změny absolvovala první třetinu závodu a bylo jasné, že na úzké trati za normálních okolností v tomto pořadí projede i cílem. Za „normálních okolností“…

Jezdci druhé poloviny pole absolvovali své povinné zastávky v boxech kolem třetiny závodu. Brzy poté ale odstavili své beznadějně pomalé Astony Martin Daniel Juncadella a prakticky současně i jeho kolega Jake Dennis. Španěl tak učinil opatrně a s přehledem v záchytné zóně výjezdu pomalé zatáčky a Brit ve stejně tak neproblematické příjezdové uličce boxů. Zdaleka se tedy nejednalo o nebezpečná místa. Hnáno populární přespřílišnou snahou o „bezpečnost“ ale ředitelství závodu na trať vyslalo Safety Car…

Sportovní průběh a výsledek závodu tím samozřejmě postavili na hlavu. Lídr Spengler, Wittmann, Rast a Van der Linde tak zratili svůj pracně vydobytý náskok a když museli později fasovat nové pneumatiky, beznadějně se propadli polem.

Z neférové situace naplno těžili piloti BMW, Rakušan Philipp Eng a Švéd Joel Eriksson, kteří směli společně s pilotem Audi Nico Müllerem po necelé hodince závodění přimout poháry prvních tří. Eng slavil svůj první triumf v DTM, zatímco z jezdců, kteří měli o vítězství v zásadě jet, dopadl nejlépe Wittmann jako 7., Spenglerovi vynesl jeho raketový start málo uspokojivou 10. pozici.   

Výsledek DTM v sobotu:

 1. Philipp Eng, RMR-BMW
 2. Joel Eriksson, RBM-BMW
 3. Nico Müller, Abt-Audi
 4. Loic Duval, Phoenix-Audi
 5. Mike Rockenfeller, Phoenix-Audi
 6. Jamie Green, Rosberg-Audi
 7. Marco Wittmann, RMG-BMW
 8. Paul di Resta, R-Aston Martin
 9. Ferdinand von Habsburg, R-Aston Martin
 10. Bruno Spengler, RMG-BMW

Neděle: Jako v Hockenheimu patřila neděle Rastovi

Nedělní kvalifikace skončila malou senzací: Nejrychlejší kolo totiž zajel 20letý Sheldon van der Linde (BMW). René Rast na druhém místě ztrácel jen 6 tisícin, sobotní vítěz Eng si zapsal třetí čas.

Odpolední závod pak ukázal, že DTM dokáže za příznivých okolností předvést výborný sport. Van der Linde sice odstartoval dobře, Rast ho ovšem nenechal ujet. Zkušený, v Rakousku žijící Němec mladíka před sebou deset kol studoval a v 11. ho ukázkovým manévrem na konci rovinky předjel. Skromný René Rast, možná největší talent pole DTM, na každý pád ovšem jeden z nejpodceňovanějších pilotů současnosti, si poté dojel pro druhé vítězství roku. Stejně tak, jako v Hockenheimu tedy vyšel v sobotu naprázdno a naplno si to vynahradil v neděli…

I tentokrát ovšem dostal Safety Car příležitost do dění na trati zasáhnout: rychlý Wittmann totiž poslal 25 minut před koncem „domácího“ Frijnse (Nizozemec bydlí jen 20km od Zolderu) do svodidel a chaotičtí belgičtí maršálkové potřebovali 10 minut, než jeho témeř intaktní Audi odtáhli do bezpečí.

Tentokrát naštěstí už měli téměř všichni povinné zastávky v boxech za sebou. Povrch Zolder se ovšem prokázal jako velmi náročný na obutí a mnoho jezdců využilo neutralize ke druhému přezutí na čerstvé pneumatiky. Závěr závodu proto nabídl napínavé souboje jezdců s klouzajícími vozy proti pilotům s lepší přilnavostí. Van der Linde mezitím ztratil druhé místo vůči výbornému Engovi a krátce před cílem ho pokořil i jezdec Audi, Jamie Green. Brit byl jezdcem, který nejvíce profitoval ze druhé výměny gum a dojel výborný třetí před značkovým kolegou Rockenfellerem, mladým polemanem a nejlepším z choulostivých Astonů Martin: Jake Dennis při tom těžil z toho, že si svou jedinou zastávku vyspořil až do neutralizace.

Šampionát DTM bude pokračovat ze tři týdny podnikem v italském Misanu nedaleko letního letoviska Rimini, kde jako hostující jezdec nastoupí hvězda MotoGP, Andrea Dovizioso.

Výsledek DTM v neděli:

 1. René Rast, Rosberg-Audi
 2. Philipp Eng, RMR-BMW
 3. Jamie Green, Rosberg-Audi
 4. Mike Rockenfeller, Phoenix-Audi
 5. Sheldon van der Linde, RBM-BMW
 6. Jake Dennis, R-Aston Martin
 7. Bruno Spengler, RMG-BMW
 8. Nico Müller. Abt-Audi
 9. Pietro Fittipaldi, WRTAudi
 10. Joel Eriksson, RBM-BMW

Text a foto: Roman Klemm

Sdílejte:

Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp

Sdílejte:

reklama
reklama
z rubriky

Související příspěvky

GT-Maters na Lausitzringu: Víkend radosti z prvního vítězství

V infieldu mohutného trioválu, kterému se dříve říkalo „Eurospeedway Lausitz“ se konal další podnik německého mistrovství GT, ADAC-GT-Masters. Zatímco se o šedivou a mokrou sobotu prosadil Joos-Porsche německo-turecké posádky Engelhart-Güven, radovali se za nedělního slunečna Němci Zimmermann a Mies na Land-Audi.

Jílková při ADAC-GT4 na Nürburgringu: Kvali drop – racing top!

„Juniorská“ ADAC-GT4 předvedla na Nürburgringu mnohem napínavější sport, než její „velká sestra“ GT-Masters. V prvním závodě se prosadila značka Toyota, ve druhém Mercedes. Česko-americká posádka Jílková-Haub stačila dvakrát na top10. Sobota: Japonská dominace Ke 4. podniku sezony se na Nurburgringu sešlo

ADAC-GT-Masters na Nürburgringu: Marciello pochoduje směrem titulu

Na Nürburgringu pokračoval šampionát ADAC-GT-Masters, šampionát, který má jasného favorita: Raffaela Marciella. Ital bral v pohoří Eifel body za první a druhé místo a bude v boji o titul mistra těžko k poražení.   Sobota: „Žlutá Mamba“ stylem start-cíl Nejrychlejší z přehledného pole 21

Návrat po 35 letech – DTM roku 2023 na Salzburgrigu?

V německých a rakouských médiích se v posledních dnech objevila zajímavá zpráva: boss šampionátu DTM, Gerhard Berger se vážně zabývá možností, pořádat jeden ze závodů sezony 2023 na klasické trati nad Solnohradem. „Wedeme o tom konkrétní rozhovory,“ potvrdili jak zástupci DTM, tak

reklama