Sobota 13.07.2024

Sobota 13.07.2024

Sobota 13.07.2024

reklama

Aliyyah Koloc to dokázala! Přípravu na Dakar završila titulem šampionky Středního východu

V pouhých osmnácti letech se pilotka týmu Bugygra ZM Racing Aliyyah Koloc dočkala svého prvního velkého titulu. Talentovaná závodnice ovládla v Poháru FIA Středního východu v cross-country bajas celkovou klasifikaci i svoji třídu T3. O svém úspěchu rozhodla za volantem speciálu Can-Am DV21 v posledním podniku sezony, soutěži Dubai International Baja.

Dvoudenní rallye byla závěrečnou zatěžkávací zkouškou na Rally Dakar, která startuje ani ne za měsíc v nedaleké Saúdské Arábii. Konec víkendu přinesl vítězný pohár nejen pro Aliyyah, ale odvezl si ho i její navigátor Stéphane Duplé a samozřejmě cennou trofej obdržel také tým Buggyry.

„Kdybyste se mě před rokem zeptali, jestli čekám takový výsledek, řekl bych, že ne. Bylo to opravdu nečekané,“ uvedl šéf týmu Buggyra ZM Racing Martin Koloc. „Dubai International Baja byla naší poslední přípravou na Dakar. Stále se objevují nějaké věci, které je potřeba udělat. Jsme už prakticky stoprocentně připraveni, ale potřebujeme v týmu změnit ještě nějaké drobnosti, abychom byli na Dakar perfektní. Ale když shrneme tříletý projekt Aliyyah a Yasmeen, máme výsledky a postavili jsme konkurenceschopný vůz. Poté, co teď Aliyyah vyhrála Pohár Středního východu, jsou má očekávání před Dakarem vysoká.“

V Dubaji startovaly v barvách Buggyry dvě buginy. Vedle Aliyyah se představil také Téo Calvet, jemuž dělala navigátorku bývalá motocyklová závodnice Taye Perry.

První etapa v pátek přivedla závodníky do pouště Al Qudra. Aliyyah měla po slušném startu před tankovací zastávkou drobné problémy. Další ztráta času přišla po nehodě, k níž došlo kousek před cílem a která notně pochroumala speciál Can-Am DV21.

„Začátek byl dobrý, ale před tankováním jsme ztratili šest minut. Protože bylo v doplňovací stanici hodně aut, čekali jsme dlouho. Pak se mi opět jelo dobře, než jsme narazili na nebezpečný úsek, který nebyl v roadbooku. Jela jsme rychle, neviděla jsem to včas, takže jsme skočili. Přitom jsme trefili velký kámen, který hodně poničil buginu,“ popsala Aliyyah dramatický moment.

Aliyyah Koloc s Duplém naštěstí pomohla druhá posádka Buggyry. Ta jim věnovala několik náhradních dílů, aby bylo možné poškozený stroj opravit. Díky tomu Aliyyah dojela do cíle a mohla pokračovat v soutěži i v sobotu.

„Asi 40 km od cíle jsme viděli Aliyyah a Stéphaneho s totálně poničeným vozem. Tak jsme zastavili, abychom jim pomohli a dali nějaké díly. Jsme záložní posádka a v Dubaji jsme byli jen trénovat,“ vysvětlil Téo Calvet.

Druhý den se jely měřené úseky v opačném směru než v pátek. Jak se nakonec ukázalo, sobota přinesla Aliyyah Koloc titul absolutní šampionky Poháru FIA Středního východu v cross-country bajas i pozici vítězky třídy T3.

„Dnes to byl dobrý den. Hlavní bylo dostat se do cíle. Na trati bylo hodně dun, samé nahoru a dolů. Takže jsem měla trošku mořskou nemoc. Jsem šťastná, jaký skvělý výsledek se nám povedl. Ty duny byl fakt náročné, protože nevidíte dolů a občas byly vážně strmé,“ shrnula Aliyyah sobotní dění na trati.

Téo Calvet měl před startem drobné problémy. „Podařilo se nám všechno zdárně vyřešit a stihli jsme start. Bohužel na trati došlo k další komplikaci. Etapu jsme museli dojet s pohonem jen jedné nápravy, což hlavně v dunách není nic lehkého. Chytli jsme dobrý rytmus, ale nakonec jsme museli zastavit. Takové věci nejsou dobré, ale je lepší, když se vám to stane ještě před Dakarem. Jinak to ale byl výborný trénink, protože jsme ujeli hodně ostrých kilometrů,“ uvedl 21letý Francouz.

Přes všechny potíže Aliyyah Koloc dojela na 21. pozici celkového hodnocení Dubai International Baja a šestá v kategorii T3. Calvet se umístil hned za ní – 22. celkově a sedmý v T3.

Sdílejte:

Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp

Sdílejte:

reklama
reklama
z rubriky

Související příspěvky

reklama