Pátek 24.03.2023

Pátek 24.03.2023

Pátek 24.03.2023

reklama

Finále italské F4 v Mugellu: Antonelliho výuční list

Podobně jako před týdnem v Německu, cestoval Anrea Kimi Antonelli i k poslednímu podniku italského šampionátu F4 s velkým náskokem (64 bodů). 16letý Ital se ovšem nespokojil s pouhým „sbíráním bodů“ – titul mistra si vybojoval stylově klasickým zbůsobem: dalšími třemi prvními místy!

1. závod, sobota: Antonelli titul je „v suchu“
Již pátečních kvalifikací využil Antonelli opětně k tomu, aby demoralizoval konkurenci. Nejrychlejší byl sice jen o necelé 2 desetinky – ale bylo to prostě zase on, komu patřila „jednička“. Novopečený britský mistr Alex Dunne (US) směl vyrazit z druhého místa, za ním se kvalifikovali Antonelliho týmoví kolegové od Premy, černoch Ugo Ugočukwu a Charlie Wurz.
Do závodu vyrazil Antonelli pod hrozivě tmavou oblohou, ale na suché vozovce, výborně. Dunne se dokázal držet v jeho závětří jen pár kol a i po předlouhé neutralizaci v polovině závodu reagoval Antonelli perfektně. Dojel si pro 10. vítězství roku a zároveň předčasně pro titul italského mistra. Má prostě „vyučeno“ a je jistě připraven pod křídly Mercedesu dobýt i vyšší cíle.

Za Dunnem si pro jeden z nejlepších výskedků sezony dojel Nor Martinius Stenshorne (Van Amersfoort) – dokázal tak porazit borce Premy, Wurze s Camarou. Uspokojivý konec sezony zažili v Mugellu i Brando Badoer, který dojel 10. a Emmo Fittipladi na 11. pozici.

2. závod, neděle: 12. triumf Antonelliho

Antonelli si i pro druhý závod víkendu připravil nejlepší výchozí pozici – a dominoval i za nedělního poledního slunečna v Toskáně. Na startu za ním stáli kolega James Wharton, dobrý Polák Kaszper Sztuka (US) a Dunne.

Závod, který zhatily dvě neutralizace, patřil od startu až do cíle novému mistrovi. O další místa na stupínku vítězů se za ním přetahovali především Dunne, Sztuka a Camara. Na pódium směli společně s Italem nakonec Ir a Brazilec, zatímco se Polák stal obětí pochroumaného spoileru a skončil čtvrtý. Pro bodík si dojel i Fittipaldi. Skončil 10., hned za Mayou Waug, rychlejším z dvojice děvčat v poli 41 monopostů.

3. závod, neděle večer: Kimiho hat-trick

Poslední závod víkendu v Mugellu a tím i sezony 2022 měl start v 18:00h a na trať začal padat soumrak. Jedinou nepatrnou kaňkou na Antonelliho senzačním „výučním listu“ při tom bylo, že mu pole-position tentokrát o 3 setinky „vyfoukl“ týmový kolega Raffael Camara. Za třetím vozem Premy s Ugo Ugočukwem v kokpitu znovu číhal Sztuka.

Neutralizace na sebe tentokrát nechala po startu čekat jen několik sekund: Sztuka s Camarou se totiž neshodli hned v první zatáčce a závod pro ně skončil ve štěrku. Podobným dobrodružstvím se Antonelli dokáže jako zázrakem vyhnout – i to zněj udělalo velkého šampiona. Jakmile se dostal na špičku, tak jí již nedal z ruky a dojel si pro 13. vítězství sezony. Tým Prema, který měl v Mugellu hodně fandů, mohl sezonu zakončit jaksepatří trojitým triumfem: za Antonellim dojeli Ugočukwu a Charlie Wurz. Sebevědomí pro ročník 2023 mohl 9. místem načerpat i Brando Badoer.

„A týmy se pak rozutekli domů do zimní přestávky…“ Takto se reportáž ovšem zakončit nedá. Hned s průjezdem cílem posledního závodu ročníku 2022 totiž začala sezona 2023! Týmy v Mugellu zůstali, aby zde v pondělí a v úterý testovali nové jezdce a sestavy. Však se to v paddocku jen hemžilo nadšenými tatíky se svěžími ratolestmi a kufříkem peněz v ruce…

Celkové hodnocení italského šampionátu ACI-Formula 4 roku 2022:

1. Kimi Antonelli, Prema                                   362 b.

2. Alexander Dunne, US                                   258 b.

3. Rafael Camara, Prema                                 239 b.

4. Charlie Wurz, Prema                                    198 b.

5. James Wharton, Prema                                166 b.

6. Kacper Sztuka, US                                       162 b.

7. Martinus Stenshorne, Van Amersfoort         122 b.

8. Barnard Taylor, PHM                                   103 b.

9. Marcus Amand, US                                        94 b.

10. Ugo Ugočukwu, Prema                                84 b.

Text a foto: Roman Klemm

Sdílejte:

Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp

Sdílejte:

reklama
reklama
z rubriky

Související příspěvky

F2: Japonec Ayumu Iwasa vyhrál sprint v Saúdské Arábii

Body za vítězství v sobotním sprintu bral na Corniche Circuitu v Džiddě junior Hondy, Ayumu Iwasa. Závěrem neutralizacemi bolestivě zkráceného závodu za sebou udržel silného juniora Renaultu, Victora Martinse. PHM Racing by Charouz přišel o první bod sezony jen o

F2: Theo Pourchaire potvrdil v Bahrajnu svou mistrovskou formu

Francouz Theo Pourchaire jasně vyhrál první nedělní závod F2 sezony 2023. Německo-česká organizace PHM Racing by Charouz po silném nedělním zlepšení formy na body jen těsně nedosáhla. Junior Sauberu, Theo Pourchaire se během páteční kvalifikace prosadil s ohromným náskokem. Pozorovatelé

Hlavní závod F3 v Bahrajnu patřil Brazilci Bortoletovi

Nedělní závod F3 vyhrál „na trati“ Ital Gabriele Mini. Díky jeho penalizaci se ovšem z plného počtu bodů mohl radovat Brazilec Gabriel Bortileto. Z tria vozů Antonína Charouze byla nejlepší Němka Flörschová – stačila ale jen na 21. místo. 30

reklama