Středa 24.07.2024

Středa 24.07.2024

Středa 24.07.2024

reklama

Finále italské F4 v Mugellu: Antonelliho výuční list

Podobně jako před týdnem v Německu, cestoval Anrea Kimi Antonelli i k poslednímu podniku italského šampionátu F4 s velkým náskokem (64 bodů). 16letý Ital se ovšem nespokojil s pouhým „sbíráním bodů“ – titul mistra si vybojoval stylově klasickým zbůsobem: dalšími třemi prvními místy!

1. závod, sobota: Antonelli titul je „v suchu“
Již pátečních kvalifikací využil Antonelli opětně k tomu, aby demoralizoval konkurenci. Nejrychlejší byl sice jen o necelé 2 desetinky – ale bylo to prostě zase on, komu patřila „jednička“. Novopečený britský mistr Alex Dunne (US) směl vyrazit z druhého místa, za ním se kvalifikovali Antonelliho týmoví kolegové od Premy, černoch Ugo Ugočukwu a Charlie Wurz.
Do závodu vyrazil Antonelli pod hrozivě tmavou oblohou, ale na suché vozovce, výborně. Dunne se dokázal držet v jeho závětří jen pár kol a i po předlouhé neutralizaci v polovině závodu reagoval Antonelli perfektně. Dojel si pro 10. vítězství roku a zároveň předčasně pro titul italského mistra. Má prostě „vyučeno“ a je jistě připraven pod křídly Mercedesu dobýt i vyšší cíle.

Za Dunnem si pro jeden z nejlepších výskedků sezony dojel Nor Martinius Stenshorne (Van Amersfoort) – dokázal tak porazit borce Premy, Wurze s Camarou. Uspokojivý konec sezony zažili v Mugellu i Brando Badoer, který dojel 10. a Emmo Fittipladi na 11. pozici.

2. závod, neděle: 12. triumf Antonelliho

Antonelli si i pro druhý závod víkendu připravil nejlepší výchozí pozici – a dominoval i za nedělního poledního slunečna v Toskáně. Na startu za ním stáli kolega James Wharton, dobrý Polák Kaszper Sztuka (US) a Dunne.

Závod, který zhatily dvě neutralizace, patřil od startu až do cíle novému mistrovi. O další místa na stupínku vítězů se za ním přetahovali především Dunne, Sztuka a Camara. Na pódium směli společně s Italem nakonec Ir a Brazilec, zatímco se Polák stal obětí pochroumaného spoileru a skončil čtvrtý. Pro bodík si dojel i Fittipaldi. Skončil 10., hned za Mayou Waug, rychlejším z dvojice děvčat v poli 41 monopostů.

3. závod, neděle večer: Kimiho hat-trick

Poslední závod víkendu v Mugellu a tím i sezony 2022 měl start v 18:00h a na trať začal padat soumrak. Jedinou nepatrnou kaňkou na Antonelliho senzačním „výučním listu“ při tom bylo, že mu pole-position tentokrát o 3 setinky „vyfoukl“ týmový kolega Raffael Camara. Za třetím vozem Premy s Ugo Ugočukwem v kokpitu znovu číhal Sztuka.

Neutralizace na sebe tentokrát nechala po startu čekat jen několik sekund: Sztuka s Camarou se totiž neshodli hned v první zatáčce a závod pro ně skončil ve štěrku. Podobným dobrodružstvím se Antonelli dokáže jako zázrakem vyhnout – i to zněj udělalo velkého šampiona. Jakmile se dostal na špičku, tak jí již nedal z ruky a dojel si pro 13. vítězství sezony. Tým Prema, který měl v Mugellu hodně fandů, mohl sezonu zakončit jaksepatří trojitým triumfem: za Antonellim dojeli Ugočukwu a Charlie Wurz. Sebevědomí pro ročník 2023 mohl 9. místem načerpat i Brando Badoer.

„A týmy se pak rozutekli domů do zimní přestávky…“ Takto se reportáž ovšem zakončit nedá. Hned s průjezdem cílem posledního závodu ročníku 2022 totiž začala sezona 2023! Týmy v Mugellu zůstali, aby zde v pondělí a v úterý testovali nové jezdce a sestavy. Však se to v paddocku jen hemžilo nadšenými tatíky se svěžími ratolestmi a kufříkem peněz v ruce…

Celkové hodnocení italského šampionátu ACI-Formula 4 roku 2022:

1. Kimi Antonelli, Prema                                   362 b.

2. Alexander Dunne, US                                   258 b.

3. Rafael Camara, Prema                                 239 b.

4. Charlie Wurz, Prema                                    198 b.

5. James Wharton, Prema                                166 b.

6. Kacper Sztuka, US                                       162 b.

7. Martinus Stenshorne, Van Amersfoort         122 b.

8. Barnard Taylor, PHM                                   103 b.

9. Marcus Amand, US                                        94 b.

10. Ugo Ugočukwu, Prema                                84 b.

Text a foto: Roman Klemm

Sdílejte:

Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp

Sdílejte:

reklama
reklama
z rubriky

Související příspěvky

„Test“ unikátního Ferrari 212E Montagna z roku 1969

Relativně moderní monopost-F3 Dallara F388, do kterého jsem si sedl u stánku Autoluce, je představitelem malosériové výroby. Ve Varanu jich vyrobili pro sezonu 1988 kolem tří tuctů. Oproti tomu měl pan Kommerzialrat Egon Hofer s sebou v Imole exponát zcela

Test: V Imole jsme usedli do Dallary-Alfa Romeo F388 Formule 3

Před dvěma lety jsem směl „otestovat“ v rámci podniku Minardi Days v Imole dva vozy Formule 3 ze 70. let, připravené firmou Autoluce. Letos tento „sit-in-test“ tradičně pokračoval. Majitel firmy Daniele Ferrua nabídl podivnému testmanovi (vůz zkouší, aniž by se

F-Regional: Vyšla na Red Bull-Ringu hvězda Alessandra Giustiho?

Ve 13. a 14. závodu našlapaného šampionátu FIA Formula Regional se prosadili Brazilec Rafael Camara a Francouz Alessandro Giusti. V celkovém hodnocení má po Rakousku největší naděje na titul chráněnec Toto Wolffa, Andrea Kimi Antonelli. Sobota: Camara a Giusti ujeli

reklama