Sobota 13.07.2024

Sobota 13.07.2024

Sobota 13.07.2024

reklama

Sprinty F2 v Abú Dhabí: Piastri mistrem, dobrý výkon Charouz Racing System

Pánové Hamilton a Verstappen mohou být rádi, že Renault-Alpine podepsal pro rok 2022 již relativně brzy s „přestárlým“ Alonsem a „měkkoučkým“ Oconem. Na juniora Francouzů Oscara Piastriho tak zbyla jen role pasivního náhradníka. Tento šampion Evropské F-Renault roku 2019 se hned ve své první sezoně 2020 FIA-F3 stal mistrem a stejně povedeným způsobem letos coby rookie „zamával“ s kokurencí FIA-F2. Dle určité (možná ale nereálné) pravděpodobnosti by tedy byla roku 2022 na řadě Piastriho koruna krále F1…   

První sprint: Piastri mistrem tři závody před koncem sezony

První sobotní sprint v Yas Marině zároveň znamenal první mečbal pro fenomenálního dominátora F2, Oscara Piastriho. Jeho jediný zbývající soupeř v boji o titul, týmový kolega Robert Shwartzman musel dojet lépe, než třetí (aniž by Piastri bodoval), jinak by byl junior Renaultu z Austrálie předčasně mistrem.

Coby vítěz páteční kvalifikace byl Piastri potrestán 10. startovním místem, z pole-position směl vyrazit Ind Jehan Daruvala (Carlin) před týmovým kolegou Danem Ticktumem. Vozy Charouz Racing Systemu startovaly do arabského vedra z pozic 16 (Richard Verschoor) a 21 (Guilherme Samaia).

Po zhasnutí startovních světel vyšel sprint do první zatáčky a do následujícíh 23 kol nejlépe Daruvalovi, na kterého se tlačil Felipe Drugovich (UNI-Virtuosi). Následovali Liam Lawson (Hitech), Ticktum a oba jezdci Premy, raketový startér Piastri se Shwartzmanem. Richard Verschoor postoupil raketovým startem na 12. pozici.

Pilotům Premy trvalo pouze 3 kola, než se posunuli před Ticktuma a o další tři kola později i před Lawsona. Ve stejné fázi se Verschoor propadl na chvost pole a přišel o naděje na body v této tak slibně rozehrané partii. S očividně vadným vozem poté již jen „trénoval“ daleko za chronickým „zametačem pole“ Deleddou, než vzdal.

Přesně o polovinu závodu zvýšil Drugovich tlak na lídra. Daruvala se ovšem bravurně bránil a výsledkem tohoto duelu bylo, že Shwartzman s Piastrim oba dotáhli. Pořadí se pak ale bohužel znovu ustálilo. Shwartzman neměl sil zaútočit na Drugoviche a Piastri se na čas spokojil jen s „kontrolou soupeřů před sebou“. Až 3 kola před cílem se talentovaný Australan rozhodl, že zisk titulu přeci jen oslaví ze stupínku vítězů a nechal kolegu Shwartzmana za sebou.

Před smutně a nedůstojně prázdnými tribunami slavil Daruvala zasloužené vítězství před Drugovichem a novým šampionem FIA-F2 Oscarem Piastrim. Charouzova dvojka Samaia dojel po na své poměry dobrém a bezchybném výkonu 16.

Výsledek 1. sprintu F2 v Yas Marině:

1. Jehan Daruvala, Carlin

2. Felipe Drugovich, UNI-Virtuosi

3. Oscar Piestri, Prema

4. Robert Shwartzman, Prema

5. Liam Lawson, Hitech

6. Daniel Ticktum, Carlin

7. Theo Pourchaire, ART

8. Guanyu Zhou, UNI-Virtuosi

16. Guilherme Samaia, Charouz Racing System

Nedojel: Richard Verschoor, Charouz Racing System

Druhý sprint: Piastri tentokrát „nemistrovsky“

Pole-position večerního sprintu připadla vítězi ze Saúdské Arábie, Marcusovi Armstrongovi (DAMS) před Švýcarem Boschungem (Campos) a bledou „novou hvězdou F1“ z Číny Zhouem.

Armstrong předvedl výborný start a z prvního kola se vrátil ve vedení před Boschungem a Zhouem. Piastri byl zapředen do několika šarvátek a byl pouze 13., Charouzův Verschoor poskočil z poslední pozice kupředu na 17. místo a Samaia držel dobré 15. místo.

Novopečený šampion Piastri si poté nepočínal příliš mistrovsky. Nejdříve inkasoval 5sekudnovou penalizaci za bodyček vůči Lawsonovi a v 8. kole skončil po téte-a-téte s Nissanym a Vipsem v záchytné zóně. Dobře, že si tyto trapnosti schoval až pro závod, ve kterém již „o nic nešlo“…

Arabským „specialistům“ trvalo odtlačit dva nepoškozené vozy o 50 metrů za hrazení přes 10 minut a tak se závodilo znovu až od 11. kola. Neutralizace ovšem nijak neprospěla DAMS-Dallaře lídra Armstronga, jehož vůz jednoduše vypnul, právě když chtěl zase dát plyn.

Špičku tedy převzal Zhou, za něhož se pohotově posunul Shwartzman. Číňan se tohoto dárečku zdárně chopil a bezchybnou jízdou směrem šachovnicového praporu potvrdil, že si šanci v F1 nezaslouží pouze díky příspěvkům sponzorů a své národnosti.  Třetí dojel šťastný Ralph Boschung a s výkonem svého týmu mohl být spokojen i Antonín Charouz, i když mu nevynesl body: Verschoor se bravurně propracoval kupředu až na 11. pozici a Samaia dokončil jeden z nejlepších závodů své kariéry jako 12.

Poslední závod sezony 2021 F2 odstartuje v neděli v 10:00h s novopečeným šampionem Piastrim na pole-position.

Na závěr bych se k pousmání vrátil zpět k nereálné úvaze z úvodu: Lepší ani nepomyslet na to, jak by s Hamiltonem a Verstappenem roku 2022 zamával jistý (a zcela neznámý) Jamie Caroline – ten totiž Piastriho roku 2017 o tučných 70 bodů porazil v britském šampionátu F4…

Výsledek 2. sprintu F2 v Yas Marině:

1. Guanyu Zhou, UNI-Virtuosi

2. Robert Shwartzman, Prema

3. Ralph Boschung, Campos

4. Daniel Ticktum, Carlin

5. Felipe Drugovich, UNI-Virtuosi

6. Liam Lawson, Hitech

7. Jehan Daruvala, Carlin

8. Jack Doohan, MP

11. Robert Verschoor, Charouz Racing System 
12. Guilherme Samaia, Charouz Racing System

Text: Roman Klemm
Foto: Dutch Photo Agency

Sdílejte:

Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp

Sdílejte:

reklama
reklama
z rubriky

Související příspěvky

„Test“ unikátního Ferrari 212E Montagna z roku 1969

Relativně moderní monopost-F3 Dallara F388, do kterého jsem si sedl u stánku Autoluce, je představitelem malosériové výroby. Ve Varanu jich vyrobili pro sezonu 1988 kolem tří tuctů. Oproti tomu měl pan Kommerzialrat Egon Hofer s sebou v Imole exponát zcela

Test: V Imole jsme usedli do Dallary-Alfa Romeo F388 Formule 3

Před dvěma lety jsem směl „otestovat“ v rámci podniku Minardi Days v Imole dva vozy Formule 3 ze 70. let, připravené firmou Autoluce. Letos tento „sit-in-test“ tradičně pokračoval. Majitel firmy Daniele Ferrua nabídl podivnému testmanovi (vůz zkouší, aniž by se

F-Regional: Vyšla na Red Bull-Ringu hvězda Alessandra Giustiho?

Ve 13. a 14. závodu našlapaného šampionátu FIA Formula Regional se prosadili Brazilec Rafael Camara a Francouz Alessandro Giusti. V celkovém hodnocení má po Rakousku největší naděje na titul chráněnec Toto Wolffa, Andrea Kimi Antonelli. Sobota: Camara a Giusti ujeli

reklama