Sobota 25.06.2022

Sobota 25.06.2022

Sobota 25.06.2022

reklama

Nürburgring: Dvojnásobný šampion Oliver Bearman je letošním „Mr. Formule 4“

16letý Angličan z Chelmsfordu Oliver Bearman byl letos ve třídě F4 jednoznačně „mužem roku“. Poté, co si již před měsícem zajistil titul italského šampiona, stal se po finálovém víkendu na Nürburgringu i německým mistrem. 

Před závěrečnými třemi závody německého mistrovství ADAC-Formel 4 měl britský „muž roku“ Oliver Bearman (Van Amersfoort) 23bodový náskok na Němce Tima Tramnitze (US Racing). Jejich velmi napínavý duel o titul stál pochopitelně v popředí – také proto, že pořádající ADAC opět nebyl schopen postavit na nohy vážně početné pole: na širokém asfaltovém pruhu pod hradem Nürburg se ztrácelo jen 15 formulek…

Sobota: Bearmanův „odbouraný“ bodový náskok

Ani v kvalifikacích si oba (po dlouhé sezoně vysloveně znepřátelení) favorité nic nedarovali. Pro první závod víkendu se prosadil domácí Tramnitz o 15 setinek před Bearmanem. S podobným odstupem jim následovalo trio US-Racingu Lomko-Browning-Dunne.

Počasí to myslelo s Nurburgringem o sobotní poledne dobře. Na trať svítilo za 5stupňového „tepla“ slunce. Po dvou zahřívacích kolech vyrazili Bearman s Tramnitzem na ledovém asfaltu velmi agresivně a jejich šarvátka připravila Bearmana jak o přední spoiler, tak i o naději na přední pozice. Za lídra Tramnitze se tedy zařadili Van Amersfoortovi piloti Vlad Lomko a Joshua Dufek. Výborně naladěný Němec si poté jel pro neohrožené vítězství.

Na chvostu pole pomohla Bearmanovi (měnil v boxech příď) neutralizace po nehodě Browninga. Mohl tak bez práce dohnat pole a po zbytek závodu „hltal“ talentem méně obdarované soupeře. Nakonec bral bodíky za páté místo – jeho bodový náskok byl ale z velké části „odbourán“ na pouhých 8 bodů.

Výsledek sobotního závodu:

1. Tim Tramnitz, US

2. Joshua Dufek, Van Amersfoort

3. Vlad Lomko, Van Amersfoort

4. Alex Dunne, US

5. Oliver Bearman, Van Amersfoort

6. Victor Bernier, R-Ace

1. nedělní závod: Bearman si na odpoledne připravil mečbal

Ve druhé kvalifikaci „oplatil“ Bearman svému rivalovi porážku z prvního tréninku – tentokrát byl on o 15setinek rychlejší a stál na pole-position. Ovšem s pro Bearmana příjemným vedlejším jevem, že se Alex Dunne a Joshua Dufek tentokrát dokázali postavit před Tramnitze. 

Start, který byl kvůli mlze o několik hodin posunut, vyšel za mrholení nejlépe favorizovanému polemanovi. Zatímco Dunne tuto fázi tradičně zaspal, kryl týmový kolega Dufek po prvním kole Bearmanovi záda před Tramnitzem.  Jediného domácího jezdce v poli brzy předjel Bernier a o polovinu závodu také Browning. Vývoj, který hrál Bearmanovi do karet. Mladý Brit si poté dojel suverénně pro vítězství a 22bodový náskok na Tramnitze. Za ním nejlépe finišoval Browning a posunul se na 2. pozici před Dufeka a Tramnitze. Jako dobrý pátý dojel novášek z Nizozemska, Robert de Haan. 

Výsledek 1. nedělního závodu:

1. Oliver Bearman, Van Amersfoort

2. Luke Browning, US

3. Joshua Dufek, Van Amersfoort

4. Tim Tramnitz, US

5. Robert de Haan, Van Amersfoort

6. Nikita Bedrin, Van Amersfoort

2. nedělní závod: Mistrovský kousek Bearmana

Tramnitzovou poslední nadějí odpoledne bylo, že Bearman z nějakého důvodu nedojede a že sám dokáže vyhrát. V jeho neprospěch ovšem bylo rozhodnuto již po několika sekundách: hned v první zatáčce se srazil s Dufekem a musel do boxů pro novou příď.

Bearman po zbytek závodu pochopitelně příliš neriskoval. Vyhrát tedy „směl“ Rus Nikita Bedrin před Francouzem Bernierem a Britem Browningem. Nový mistr se spokojil se 4. místem a můžeme se již těšit na další jeho povedené kousky v jedné z vyšších tříd roku 2022.

Výsledek 2. nedělního závodu:

1. Nikita Bedrin, Van Amersfoort

2. Victor Bernier, R-Ace

3. Luke Browning, US

4. Oliver Bearman, Van Amersfoort

5. Robert de Haan, Van Amersfoort

6. Alex Dunne, US

Celkový výsledek sezony:

1. Oliver Bearman        295 b.

2. Tim Tramnitz           269 b.

3. Luke Browning        220 b.

4. Victor Bernier          167 b.

5. Nikita Bedrin           147 b. 

Text a foto: Roman Klemm

Sdílejte:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp

Sdílejte:

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
reklama
reklama
z rubriky

Související příspěvky

Italské F4 ve Spa: Antonelliho tripple

Opravdu dobře obsazený šampionát italské F4 zavítal tento víkend do belgického Spa. Paddock zaplnilo 38 vozů této třídy a byl to znovu tým Prema, jehož piloti celému dění kralovali. Sobota: Neporazitelná armáda Premy V kvalifikaci do prvního závodu se málo překvapivě

Kvalifikace F2 v Baku: Pátek patřil Vipsovi

Na městském okruhu v Baku se estonskému jezdci Juri Vipsovi očividně líbí. Na trati, která mu vždy sedla, byl nejrychlejší obou pátečních session: jak ve volném tréninku dopoledne, tak i v kvalifikaci byl junior Red Bullu z týmu Hitech nejrychlejší. Zato jezdcům

Misano: Italské F4 kralují tým Prema a Kimi Antonelli

Druhému podniku italského šampionátu formule 4 v Misanu kralovala nová hvězda scény, Andrea Kimi Antonelli. Ital dvakrát vyhrál a jednou dojel druhý. Sobotní kvalifikace: Antonelli si zajistil dvě pole-position Pokud kdy nějaký juniorský šampionát zasloužil pojmenovýní „líheň talentů“, tak jím i

Nedělní závod F2 v Monaku: Znovu tučné body pro Charouzův tým

Ani monacký nedělní závod F2, ve kterém se stylem start-cíl prosadil Brazilec Felipe Drugovich, nepřinesl příliš vzrušení. Rozzářeným členům Charouz Racing Systemu to ovšem mohlo být fuk: díky výbornému výkonu Enza Fittipaldiho putovaly pěkné body za 5. místo do Žebráku.

reklama