Pátek 02.06.2023

Pátek 02.06.2023

Pátek 02.06.2023

reklama

DTM na Nürburgringu: F1 neodnaučila Alexe Albona vítězit

Zatímco se v sobotu prosadil favorit Kelvin van der Linde na Abt-Audi, slavil v neděli na krátké verzi Nürburgringu své první vítězství v DTM bývalý pilot Red Bullu-F1, Alex Albon.

Promotér „nového“ Deutsche Tourenwagen Masters, Gerhard Berger si na Nürburgringu mohl spokojeně mnout ruce – a to hned z několika důvodů. Už v ohledu na to, že se podnik konal, měl velké štěstí: ještě minulý víkend musel být klasický Oldtimer Grand Prix odřeknut, protože paddock sloužil coby tábor záchranářů po povodňové katastrofě v regionu… Pro DTM ale bylo vše „v suchu“ a jeho pole DTM se při tom hezky rozrostlo. Několik týmů z konkurujícího GT-Masters konečně pochopilo, že lze nasazovat jejich vozy v obou šampionátech. V DTM se tím poprvé objevila i značka Porsche, načež  PR-oddělení šampionátu začalo snít o zašlých dobách velké Deutsche Automobil Rennsport Meisterschaft a o přeplňovaných monstrech typu 935. K nim mají dnešní GT3 ovšem ještě hodně daleko… Na každý pád obsahovalo pole 22 pilotů a jedinou ženu, Britku Hawkey (pomalá Floersch se snažila v Le Mans a tak ji u Abta projednou nahradil zkušený Marcus Winkelhock, který si před lety právě zde směl jedinkrát zajezdit v F1). 

Sobota: Kelvin van der Linde potvrdil svou roli celkového favorita

V kvalifikaci pro první závod se dokázali prosadit „pravidelní“ piloti DTM: jasný favorit ročníku Jihoafričan Kelvin van der Linde (Abt-Audi) zajel na pole-position před Philipem Ellisem (Winward-Mercedes), Wittmannem (Walkenhorst-BMW) a Danielem Juncadellou (GruppeM-Mercedes). Nejlepším z „hostů“ byl Luca Stolz (Toksport-Mercedes) na pátém startovním místě. Hůře dopadli 19. Markus Winkelhock (možná, že Flörschová tedy ani tak pomalá není…), 20. Michael Ammermüller (SSR-Porsche) a bývalý tovární jezdec Audi, dnes šéf týmu, Hubert Haupt (HRT-Mercedes), který při svém comebacku stačil jen na poslední místo. Jediná žena v poli, Esmee Hawkey byla 21. a katastrofálně se opětně předvedl i bývalý pilot F1 Timo Glock: Byl ještě pomalejší, než Britka…     

Po startu musel van der Linde brzdit do první zatáčky hodně pozdě, aby se prosadil vůči Ellisovi. Za nimi se z prvního kola vrátili Stolz, Juncadella a Goetz. Na pořadí špičky se poté dlouho nic nezměnilo a lídři absolvovali povinnou výměnu pneumatik již během první třetiny závodu. Pohyb nastal až ve finálové fázi, kdy se dobře naladěný Stolz posunul na druhé místo před Ellise. Na přesvědčivé vítězné jízdě Kelvina van der Lindeho to ale nemělo nic změnit. Pilot stáje Abt vyhrál s přehledem a s náskokem 4 sekund na Stolze, Ellise a svého týmového kolegu, „veterána“ Mika Rockenfellera.

Zaujmou i poslední pozice konečné klasifikace: obsadily je totiž (vedle „ženy do počtu“ Hawkeyové) výhradně „velká jména minulosti“ Klien, Winkelhock, Haupt a Glock. Něčím si tihle páni prostě na penzi vydělat musejí…  

Sobotní výsledek DTM na Nürburgringu

1. Kelvin van der Linde, Abt-Audi

2. Luca Stolz, Toksport-Mercedes (diskvalifikován)

3. Philip Ellis, Winward-Mercedes

4. Mike Rockenfeller, Abt-Audi

5. Maxi Götz, HRT-Mercedes

6. Nico Müller, Rosberg-Audi

Neděle: Alex Albon vítězí poprvé „se střechou nad hlavou“

V neděli ráno se pohoří Eifel prezentovalo ve svém klasickém hávu: hrad Nürburg nad okruhem byl v mlze sotva vidět – a pršelo. Za těchto podmínek se v kvalifikaci kupodivu prosadil Anglo-Thajec Alex Albon na Ferrari tým AF Corse. Za ním se seřadili Juncadella, Wittmann, Ammermüllerův SSR-Porsche, Götz a Stolz, který dodatečně přišel o své sobotní druhé místo (v boxech kolidoval s mechanikem). Kelvin van der Linde stačil jen na 7. pozici.

Poleman Albon prošel všemi mezinárodními  juniorskými třídami monopostů až do formule 1 a jistě není žádný začátečník. Svého startovního místa proto s přehledem využil, aby se za studeného slunečna ujal vedení před Juncadellou a Wittmannem.

Hlavní protagonisté neděle měnili pneumatiky ještě dříve, než v sobotu. Ani je nestačili zahřát, když Hubert Haupt odstavil vedle dráhy svůj vůz. Nemožní maršálkové poté potřebovali téměř třetinu závodu, aby jeho Mercedes odtáhli za svodidla. Závodilo se tedy již jen půlhodinku a Alex Albon při tom udělal vše správně k tomu, aby mohl slavit své první vítězství ve voze typu GT. Na stupni vítězů ho doplnili Juncadella s Wittmannem, zatímco „veteráni F1“ Glock, Klien a Winkelhock společně s Hawkeyovou znovu tvořili jen spodní polovinu hodnocení. Také sobotní vítěz van der Linde zůstal po nehodě s Lawsonem bez bodů.  

Šampionát pokračuje za dva týdny ve Spielbergu.

Nedělní výsledek DTM na Nürburgringu

1. Alex Albon, AF Corse-Ferrari

2. Daniel Juncadella, HRT-Mercedes

3. Marco Wittmann, Walkenhorst-BMW

4. Maxi Götz, HRT-Mercedes

5. Esteban Muth, T3-Lamborghini

6. Lucas Auer, Winward-Mercedes

Text a foto: Roman Klemm

Sdílejte:

Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp

Sdílejte:

reklama
reklama
z rubriky

Související příspěvky

Goldene Aera DTM v Hockenheimu

Nejobjemnější pole víkendu prezentovala v Hockeheimu třída cestovních vozů zlaté éry DTM a DRM – „Goldene Ära“. Trať při jejich trénincích zaplnilo 42 vozů! Stalo se tak zvláště díky početné návštěvě hostí ze Švýcar a z Velké Británie. Z Anglie přijel

DTM nebo GT-Masters 2022? Duel bezejmenných skončil remízou

Když Gerhard Berger před dvěmi lety oznámil, že bude svou „novou“ DTM organizovat pro vozy třídy GT3, měli z toho pravděpodobně především promotéři dobře zavedeného ADAC-GT-Masters „radost“. Nejen oni se logicky obávali, že německý trh dva relativně podobné šampionáty neuživí.

Finále grande DTM v Hockenheimu: Van der Linde zachoval klid a přehled

Podobně jako v létě na Norisringu předvedl šampionát i při finále v Hockenheimu „sobotní rodeo“ a poté relativně poklidnou neděli. Pozice dvě a tři v obou závěrečných závodech roku nakonec stačily 23letém, v Německu žijícímu jezdci BMW z Jižní Afriky, Sheldonovi van der Lindemu k

reklama