Pátek 07.10.2022

Pátek 07.10.2022

Pátek 07.10.2022

reklama

DTM se závanem IndyCarů: Na Lausitzringu použili většinu oválu

Zlaté poháry z třetího a čtvrtého závodu DTM sezony 2021 si z Lužice vezli domů Švýcar Philip Ellis a Němec Maximilan Goetz. 

Při své ouvertůře před měsícem v Monze zůstala „nová-GT-DTM“ veškerého důkazu dlužna, proč by se motoristický svět nemohl obejít i bez ní. Tento víkend na Lausitzringu se ovšem promotér Gerhard Berger vytasil s opravdovým prvkem výjimečnosti: na areálu bývalého povrchového dolu oprášili dvě třetiny tri-oválu, jenž měl před dvěmi dekádami do Evropy přilákat Indy-Cary. DTM použila první a poslední zatáčky s kompletní cílovou a druhou rovinkou. Nezáživnou známou verzi infieldu pořadatel vynechal a vedení trati to co do originality jistě prospělo.

Sobota: Kdo je Philip Ellis?

První startovní řadu do sobotního závodu si zajistili poprvé v historii DTM bratři: Sheldon a Kelvin van der Linde z Jižní Afriky, jejichž Rowe–BMW  a Abt–Audi vedly  zbytek pole před spoře obsazenými tribunami (ale díky i za to) poprvé do obávaného Turnu 1. Netrvalo to dlouho a stalo se skutečně to, čeho se mnozí (bezdůvodně) báli: Angličanka Hawkeyová nezvládla svůj Lamborghini a zaparkovala ho do zdi právě tam.  To již byla i druhá žena v poli, domácí Floerschová, po hodinách také mimo.  

Špička pole absolvovala předepsanou zastávku v boxech brzy a bezprostředně po konci neutralizace. Poté to byl překvapivě doposud neznámý Švýcar Philip Ellis, kdo si vůz pro tento druh trati nastavil nejlépe. Startoval jen z 9. pozice, v cíli byl ale jeho Winward-Mercedes ale první před vítězem úvodního závodu sezony, Liamem Lawsonem (AF-Corse-Ferrari) a zkušeným Mikem Rockenfellerem (Abt-Audi). „Nemám slov a nemohu tomu ani věřit, že jsem vyhrál,“ jásal Ellis v cíli. Slov hledali asi i promotéři DTM, kterým by se jistě  známější a populárnější vítěz hodil mnohem více…

Výsledek sobotního závodu:

1. Philip Ellis, Winward-Mercedes 

2. Liam Lawson, AF Corse-Ferrari

3. Mike Rockenfeller, Abt-Audi

4. Kelvin van der Linde, Abt-Audi

5. Alex Albon, AF-Corse-Ferrari

6. Lucas Auer, Winward-Mercedes

Neděle: Van der Lindeho smůla znamenala Goetzovo vítězství

Novopečený triumfátor Ellis dokázal svou výbornou náladu konzervovat i do nedělní kvalifikace. Byl nejrychlejší před Lawsonem a Maxim Goetzem na Mercedessu týmu Huberta Haupta.

Poleman udělal po startu vše správně, přesto ale nedokázal zabránit tomu, že ho rozjetý Lawson při vjezdu do infieldu na špičce vystřídal. Špička poté znovu měnila pneumatiky relativně brzy. Lawson při tom zůstal na trati nejdéle, což očividně nebylo nejlepší řešení: když i on přezul, tak ztratil dvě pozice vůči Kelvinovi van der Linde a Goetzovi.

Jihoafričan si poté zdánlivě lehce letěl pro vítězství a kontroloval soupeře za sebou. 13 minut před koncem ale jeho motor na rovince znenadání vypnul! Ingolstadtský agregát se poté sice znovu nechal přemluvit k funkci, mezitím ale ztratil dvě pozice. Goetz využil tohoto faux-pasu k úprku směrem vítězství, zatímco si  za ním rozdali Lawson a Van der Linde boj o stříbro. Pořadí ovšem zůstalo nezměněno.

DTM se sejde ke svému třetímu podniku za dva týdny v belgickém Zolderu.     

Výsledek nedělního závodu:

1. Maxi Goetz, HRT-Mercedes

2. Liam Lawson, AF Corse-Ferrari

3. Kelvin van der Linde, Abt-Audi

4. Philip Ellis, Winward-Mercedes

5. Sheldon van der Linde, Rowe-BMW

6. Marco Wittmann, Walkenhorst-BMW

Text a foto: Roman Klemm

Sdílejte:

Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp

Sdílejte:

reklama
reklama
z rubriky

Související příspěvky

DRM-Revival na Red Bull-Ringu: Komár s medvědí sílou

Aktuálnímu šampionátu DTM se možná dá vytknout, že mu v kokpitech chybí “velká jména”, organizátoři Berger a Oberndorfer se ale ze všech sil snaží, nabídnout platícímu publiku pestrou paletu dění na trati a v paddocku. Jedním z takových “vedlejších dění”

DTM na Red Bull-Ringu: O titul bude bojovat pětice jezdců

Zatímco lídr celkového hodnocení Sheldon van Der Linde vyšel v chladném Rakousku naprázdno, dokázali jeho rivalové na Red Bull Ringu vydatně bodovat. V sobotu vyhrál Nick Cassidy a v neděli Thomas Preining. Za studeného a nevlídného počasí přicestoval do Spielbergu

GT-Maters na Lausitzringu: Víkend radosti z prvního vítězství

V infieldu mohutného trioválu, kterému se dříve říkalo „Eurospeedway Lausitz“ se konal další podnik německého mistrovství GT, ADAC-GT-Masters. Zatímco se o šedivou a mokrou sobotu prosadil Joos-Porsche německo-turecké posádky Engelhart-Güven, radovali se za nedělního slunečna Němci Zimmermann a Mies na Land-Audi.

Jílková při ADAC-GT4 na Nürburgringu: Kvali drop – racing top!

„Juniorská“ ADAC-GT4 předvedla na Nürburgringu mnohem napínavější sport, než její „velká sestra“ GT-Masters. V prvním závodě se prosadila značka Toyota, ve druhém Mercedes. Česko-americká posádka Jílková-Haub stačila dvakrát na top10. Sobota: Japonská dominace Ke 4. podniku sezony se na Nurburgringu sešlo

reklama