Pátek 14.06.2024

Pátek 14.06.2024

Pátek 14.06.2024

reklama

Voda, zmar a nakonec euforie. Formánek se Zárubou se v Lamborghini Super Trofeo posunuli na druhé místo

Extrémní bouřky, které se přes víkend přehnaly přes západní Evropu, řádily i v Zandvoortu, kde tým Mičánek Motorsport powered by Buggyra startoval ve třetím podniku série Lamborghini Super Trofeo Europe. Tým se musel porvat s technikou i vytopeným stanem, smolný víkend ale zlomil nedělním druhým místem. Dvojice jezdců Formánek – Záruba se díky němu posunula na druhé místo v průběžném pořadí.

Byly to dva úplně odlišné dny: v sobotu se Bronislav Formánek s Josefem Zárubou za volantem Lamborghini Huracán Super Trofeo EVO závodem protrápili kvůli problémům s palivovým čerpadlem a dojeli na devatenáctém místě celkově. V neděli se jim naopak dařilo. A druhé vítězství v prestižní kategorii Pro-AM jim jen těsně proklouzlo mezi prsty. „Na to, co všechno se o víkendu stalo, je celkový dojem pozitivní. A posunuli jsme se v celkovém pořadí, to je zásadní,“ okomentoval závodní víkend manažer týmu Jiří Mičánek jr.

Smůlu si tým vybral v sobotu. Ráno se musel vypořádat s následky noční bouřky – v části týmového stanu, kde jsou auta a další technika, bylo asi 15 centimetrů vody. Naštěstí klíčové vybavení extrémní srážky, které zatopily i příjezdové tunely na okruh, přežilo bez úhony.

„Pro kluky z týmu to byl extrémně náročný den a zaslouží si díky. Zvládli tuto ranní situaci, i večer, kdy do noci řešili problém s palivovým čerpadlem, kvůli kterému jsme měli problémy v prvním závodu,“ popsal Jiří Mičánek. V prvním závodě skončil tým až na celkové devatenácté pozici. Mechanici strávili večer asi čtyři hodiny rozebráním nádrže a palivového systému, aby bylo auto stoprocentně připravené na nedělní druhý závod. 

Ten rozjížděl Josef Záruba. „Snažil jsem se vyhnout kolizím, nejít do soubojů, kde hrozilo nějaké riziko. Díky tomu jsem udělal Broňkovi slušný náskok kolem 30 vteřin, pak ale bohužel vyjel na trať safety car a startovní pole se srazilo a o náskok jsme přišli,“ popsal Záruba.

Bronislav Formánek pak ve druhé části závodu opakovaně odrážel útoky Karola Basze, který je se svým spolujezdcem Lewandovskim největším soupeřem českého týmu v boji o titul ve třídě Pro-AM. „Bohužel zatím na ně nemáme rychlost. Dvakrát jsme měli při souboji kontakt, dokonce jsem zlomil práh. Všichni jsme navíc bojovali s přehříváním gum. Asi dvě kola před koncem jsem přebrzdil a vyjel mimo trať, tím se Basz dostal přede mě,“ popsal dramatický závěr závodu Formánek.

I přes tuto chybu ale Lamborghini týmu Mičánek Motorsport powered by Buggyra přejelo cílovou čáru na druhém místě. A podle provizorních propočtů se tím Formánek se Zárubou posunuli v celkovém hodnocení na pozici zajišťující jim vicemistrovský titul. 

Oba jezdci si jako jedni z prvních závodníků na světě vyzkoušeli nový okruh v Zandvoortu, který v září přivítá poprvé po šestatřicetileté pauze závod F1. Díky tomu prošla trať výraznou modifikací a dostala dvě klopené zatáčky.

„Ty klopenky jsou krásné. A celá trať je úplně jiná, než ji pamatuju se závodu v roce 2019. Tam kde zůstaly zachované zatáčky, je nový povrch. Takže to bylo jako jet tam poprvé,“ konstatoval Josef Záruba.

Bronislav Formánek si v Zandvoortu odbyl svoji úplnou premiéru. „Je to jako horská dráha, pořád nahoru, dolů,“ shrnul své dojmy závodník týmu Mičánek Motorsport powered by Buggyra.

Série Lamborghini Super Trofeo je nyní v polovině sezony. Její druhou část zahájí na přelomu července a srpna na okruhu Spa-Francorschamps jako součást závodního víkendu prestižní čtyřiadvacetihodinovky Total Energies 24 Hours of Spa.

Sdílejte:

Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp

Sdílejte:

reklama
reklama
z rubriky

Související příspěvky

66. Rolex 24h: Porsche, Penske a Nasr triumfují v Daytoně

Tradičně první velký mezinárodní okruhový podnik roku 2024, 24hodinovku v Daytoně vyhráli před chabě obsazenými ochozy Felipe Nasr, Josef Newgarden, Dane Cameron a Matt Campbell na Porsche 963. Po 54letech se tak postarali o vítězství pro oragnizaci Rogera Penskeho, jehož

GT Open: Na Red Bull-Ringu vítězily Lamborghini a Ferrari

Ve Spielbergu pořádala španělská International GT Open svůj dobře obsazený šampionát GT3. V obou závodech se prosadili mladí jezdci. Pátý podnik svého atraktivního kalendáře (Portimao, Spa, Hungaroring, Le Castellet, Spielberg, Monza, Barcelona) absolvoval šampionát International GT Open minulý víkend v

DTM na Lausitzruingu – aneb hrátky s kilogramy

Na Lausitzringu mezi Berlínem a Drážďany vstoupil šampionát DTM do druhé poloviny sezony. V sobotu se prosadil jezdec Ferrari, Jack Aitken a v neděli pilot Lamborghini, Mirko Bortolotti. Nedělní závod patřil k nejlepším roku 2023 – výsledky DTM jsou ovšem

Preining proti Rastovi: Něco pro učebnici budoucího závodníka

Pětadvacetiletý Thomas Preining je synem velkého otce: Andi byl velkou motocyklovou hvězdou Rakouska a mimo sportovních úspěchů se vyznačoval především skutečností, že jeho sponzorem byla porno-hvězda českého původu, Dolly Buster. Mladý Preining se ovšem vydal cestou automobilů a po prvních

reklama