Úterý 28.03.2023

Úterý 28.03.2023

Úterý 28.03.2023

reklama

Voda, zmar a nakonec euforie. Formánek se Zárubou se v Lamborghini Super Trofeo posunuli na druhé místo

Extrémní bouřky, které se přes víkend přehnaly přes západní Evropu, řádily i v Zandvoortu, kde tým Mičánek Motorsport powered by Buggyra startoval ve třetím podniku série Lamborghini Super Trofeo Europe. Tým se musel porvat s technikou i vytopeným stanem, smolný víkend ale zlomil nedělním druhým místem. Dvojice jezdců Formánek – Záruba se díky němu posunula na druhé místo v průběžném pořadí.

Byly to dva úplně odlišné dny: v sobotu se Bronislav Formánek s Josefem Zárubou za volantem Lamborghini Huracán Super Trofeo EVO závodem protrápili kvůli problémům s palivovým čerpadlem a dojeli na devatenáctém místě celkově. V neděli se jim naopak dařilo. A druhé vítězství v prestižní kategorii Pro-AM jim jen těsně proklouzlo mezi prsty. „Na to, co všechno se o víkendu stalo, je celkový dojem pozitivní. A posunuli jsme se v celkovém pořadí, to je zásadní,“ okomentoval závodní víkend manažer týmu Jiří Mičánek jr.

Smůlu si tým vybral v sobotu. Ráno se musel vypořádat s následky noční bouřky – v části týmového stanu, kde jsou auta a další technika, bylo asi 15 centimetrů vody. Naštěstí klíčové vybavení extrémní srážky, které zatopily i příjezdové tunely na okruh, přežilo bez úhony.

„Pro kluky z týmu to byl extrémně náročný den a zaslouží si díky. Zvládli tuto ranní situaci, i večer, kdy do noci řešili problém s palivovým čerpadlem, kvůli kterému jsme měli problémy v prvním závodu,“ popsal Jiří Mičánek. V prvním závodě skončil tým až na celkové devatenácté pozici. Mechanici strávili večer asi čtyři hodiny rozebráním nádrže a palivového systému, aby bylo auto stoprocentně připravené na nedělní druhý závod. 

Ten rozjížděl Josef Záruba. „Snažil jsem se vyhnout kolizím, nejít do soubojů, kde hrozilo nějaké riziko. Díky tomu jsem udělal Broňkovi slušný náskok kolem 30 vteřin, pak ale bohužel vyjel na trať safety car a startovní pole se srazilo a o náskok jsme přišli,“ popsal Záruba.

Bronislav Formánek pak ve druhé části závodu opakovaně odrážel útoky Karola Basze, který je se svým spolujezdcem Lewandovskim největším soupeřem českého týmu v boji o titul ve třídě Pro-AM. „Bohužel zatím na ně nemáme rychlost. Dvakrát jsme měli při souboji kontakt, dokonce jsem zlomil práh. Všichni jsme navíc bojovali s přehříváním gum. Asi dvě kola před koncem jsem přebrzdil a vyjel mimo trať, tím se Basz dostal přede mě,“ popsal dramatický závěr závodu Formánek.

I přes tuto chybu ale Lamborghini týmu Mičánek Motorsport powered by Buggyra přejelo cílovou čáru na druhém místě. A podle provizorních propočtů se tím Formánek se Zárubou posunuli v celkovém hodnocení na pozici zajišťující jim vicemistrovský titul. 

Oba jezdci si jako jedni z prvních závodníků na světě vyzkoušeli nový okruh v Zandvoortu, který v září přivítá poprvé po šestatřicetileté pauze závod F1. Díky tomu prošla trať výraznou modifikací a dostala dvě klopené zatáčky.

„Ty klopenky jsou krásné. A celá trať je úplně jiná, než ji pamatuju se závodu v roce 2019. Tam kde zůstaly zachované zatáčky, je nový povrch. Takže to bylo jako jet tam poprvé,“ konstatoval Josef Záruba.

Bronislav Formánek si v Zandvoortu odbyl svoji úplnou premiéru. „Je to jako horská dráha, pořád nahoru, dolů,“ shrnul své dojmy závodník týmu Mičánek Motorsport powered by Buggyra.

Série Lamborghini Super Trofeo je nyní v polovině sezony. Její druhou část zahájí na přelomu července a srpna na okruhu Spa-Francorschamps jako součást závodního víkendu prestižní čtyřiadvacetihodinovky Total Energies 24 Hours of Spa.

Sdílejte:

Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp

Sdílejte:

reklama
reklama
z rubriky

Související příspěvky

DTM nebo GT-Masters 2022? Duel bezejmenných skončil remízou

Když Gerhard Berger před dvěmi lety oznámil, že bude svou „novou“ DTM organizovat pro vozy třídy GT3, měli z toho pravděpodobně především promotéři dobře zavedeného ADAC-GT-Masters „radost“. Nejen oni se logicky obávali, že německý trh dva relativně podobné šampionáty neuživí.

Finále grande DTM v Hockenheimu: Van der Linde zachoval klid a přehled

Podobně jako v létě na Norisringu předvedl šampionát i při finále v Hockenheimu „sobotní rodeo“ a poté relativně poklidnou neděli. Pozice dvě a tři v obou závěrečných závodech roku nakonec stačily 23letém, v Německu žijícímu jezdci BMW z Jižní Afriky, Sheldonovi van der Lindemu k

DRM-Revival na Red Bull-Ringu: Komár s medvědí sílou

Aktuálnímu šampionátu DTM se možná dá vytknout, že mu v kokpitech chybí “velká jména”, organizátoři Berger a Oberndorfer se ale ze všech sil snaží, nabídnout platícímu publiku pestrou paletu dění na trati a v paddocku. Jedním z takových “vedlejších dění”

DTM na Red Bull-Ringu: O titul bude bojovat pětice jezdců

Zatímco lídr celkového hodnocení Sheldon van Der Linde vyšel v chladném Rakousku naprázdno, dokázali jeho rivalové na Red Bull Ringu vydatně bodovat. V sobotu vyhrál Nick Cassidy a v neděli Thomas Preining. Za studeného a nevlídného počasí přicestoval do Spielbergu

reklama