Úterý 28.03.2023

Úterý 28.03.2023

Úterý 28.03.2023

reklama

Po letech bez české účasti: v Oscherslebenu vykročila do sezony ADAC-GT-Masters

První závod šampionátu ADAC-GT-Masters v Motoparku Oschersleben měl kupodivu relativně klidný průběh. Žlutý HTP-Mercedes italského polemana Marciella de facto nedal první místo z ruky a jeho druhý pilot, Němec Buhk ho s přehledem dovedl k vítězství.

V polovině května bylo na čase, aby do sezony 2021 vstoupil i oblíbený šampionát ADAC-GT-Masters, který letos startuje s predikátem německého mistrovství GT. Je již tradicí, že se opona sezony otevře ve východoněmeckém Oscherslebenu a letos tomu nebylo jinak. V Magdeburger Boerde se sešlo nabité pole 27 silných GT3, ve kterém ovšem poprvé po letech chyběli účastníci z Čech. Potřebné finance tentokrát nenašel ani tým Igora Salaquardy, ani jediný závodník z české kotliny. Jinde je to, jak známo, pravděpodobně lehčí, najít potřebná Eura – o čemž svědčí stále ještě velmi silné pole startujících.

Ve vele-důležité kvalifikaci pro první závod v sobotu se na trati, která neskýtá mnoho příležitostí k předjetí (už vůbec ne pro obrovité vozy GT), prosadila bývalá italské naděje monopostů Rafaelle Marciello na HTP-Mercedesu, před domácím Davidem Jahnem (Joos-Porsche), Švýcarem Riccardem Fellerem (Land-Audi) a Polákem Igorem Walilkem (Zakspeed-Mercedes). 

Neuralgickou první zatáčkou se pole po startu protáhlo bez úhony a žlutý Mercedes italského polemena začal úspěšně zbytku pole ujíždět. Za to ovšem nedokázali Jahn s Walikem držet své špičkové pozice. Na třetí místo se brzy posunul Ital Mirko Bortolotti (Grasser-Lamborghini) a za ním se usadil brit Nick Yelloly (Schubert-BMW).

Po 20 minutách, tedy ještě před možností výměny jezdců, začalo krátce pršet – kritická situace se ale obešla bez vážných nehod, jen Walilko se po šarvátce dále propadl polem.

26 minut před koncem předal lídr Marciello svůj vůz s náskokem 4s kolegovi Maximilanovi Buhkovi. Na druhou pozici postoupil Costa Balboa, který zelený Grasser-Lambo převzal od Bortolottiho. Christopher Mies držel na Land-Audi „po Fellerovi“ třetí místo.

Buhk poté s přehledem udržel Balbou za sebou a jeho „Žlutá Mamba“ slavila na úvod sezony jasné vítězství. Také zbytek pole se pod hrozivými černými mraky choval nadmíru disciplinovaně a i když se mnoho vozů v početném poli nacházelo v těsném závěsu, nikdo onen „husí pochod“ nenarušil nějakou nepromyšlenou akcí…

Výsledek ADAC-GT-Masters v Oscherslebenu:

1. Marciello/Buhk, HTP-Mercedes

2. Bortolotti/Balboa, Grasser-Lamborghini

3. Feller/Mies, Land-Audi

4. Yelloly/Krohn, Schubert-BMW

5. Engel/Stolz    Toksport-Mercedes 6. Marschall/Schramm, Rutronik-Audi

Text a foto: Roman Klemm

Sdílejte:

Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp

Sdílejte:

reklama
reklama
z rubriky

Související příspěvky

DTM nebo GT-Masters 2022? Duel bezejmenných skončil remízou

Když Gerhard Berger před dvěmi lety oznámil, že bude svou „novou“ DTM organizovat pro vozy třídy GT3, měli z toho pravděpodobně především promotéři dobře zavedeného ADAC-GT-Masters „radost“. Nejen oni se logicky obávali, že německý trh dva relativně podobné šampionáty neuživí.

Finále grande DTM v Hockenheimu: Van der Linde zachoval klid a přehled

Podobně jako v létě na Norisringu předvedl šampionát i při finále v Hockenheimu „sobotní rodeo“ a poté relativně poklidnou neděli. Pozice dvě a tři v obou závěrečných závodech roku nakonec stačily 23letém, v Německu žijícímu jezdci BMW z Jižní Afriky, Sheldonovi van der Lindemu k

DRM-Revival na Red Bull-Ringu: Komár s medvědí sílou

Aktuálnímu šampionátu DTM se možná dá vytknout, že mu v kokpitech chybí “velká jména”, organizátoři Berger a Oberndorfer se ale ze všech sil snaží, nabídnout platícímu publiku pestrou paletu dění na trati a v paddocku. Jedním z takových “vedlejších dění”

DTM na Red Bull-Ringu: O titul bude bojovat pětice jezdců

Zatímco lídr celkového hodnocení Sheldon van Der Linde vyšel v chladném Rakousku naprázdno, dokázali jeho rivalové na Red Bull Ringu vydatně bodovat. V sobotu vyhrál Nick Cassidy a v neděli Thomas Preining. Za studeného a nevlídného počasí přicestoval do Spielbergu

reklama