Středa 07.06.2023

Středa 07.06.2023

Středa 07.06.2023

reklama

Soumrak DTM ve Spa-Francorchamps: Jak Audiny deklasovaly Bavoráky

S velkým zpožděním vystartoval tento víkend do sezony 2020 i šampionát DTM. Oba závody zcela ovládli jezdci vozů Audi. V sobotu se o národní svátek své země radoval z triumfu Švýcar Nico Müller, v neděli ho těsně porazil úřadující šampion René Rast z Německa.

Po odchodu Astonu Martin zbyly v kdysi vzkvétající Deutsche Tourenwagen Masters pouze dvě účastněné značky, které přivezly k zahájení ročníku do Francorchampsu 16 vozů. V prvním kvalifikačním souboji devíti Audin proti sedmi BMW sezony 2020 se v Belgii jasně prosadily „čtyři kruhy z Ingolstadtu“. První řadu si zajistili mladíci Robin Frijns a Nico Müler z týmu Abt-Audi před značkovými kolegy René rastem (Rosberg-Audi) a Mikem Rockenfellerem (Phoenic-Audi). Nejlepším z „Bavoráků“ byl Sheldon van der Linde ze stáje RBM na páté pozici. Prominentní debutant DTM, bývalý pilot F1 Robert Kubica se musel spokojit se 14. časem. Úplně vysadit musel po tréninku Ferdinand Habsburg, který svoji Audi zničil nehodou tak, že se do závodu nedala opravit.

Za tropického vedra v Ardenách vyrazil mladý Nizozemec výborně. Po průjezdu vracečkou La Source a i po absolvování Eau Rouge byl první, zatímco se za ním po počátečních strkaních srovnali Müller, Rast, Rockenfeller v Audinách a Glock na nejlepším BMW. Všichni ovšem věděli, že za daného horka bude především spotřeba pneumatik klíčem k úspěchu. V tomto ohledu patřili mladý Frijns  a kupodivu i zkušený několikanásobný šampion Rast k velký loserům. Měnili pravděpodobně příliš brzy a v poslední třetině závodu již jen klouzali po trati – jako bezbranné oběti svých konkurentů. Zcela jinak pojal závod Švýcar Nico Müller. Bývalý jezdec GP3 si životnost svého obutí rozhodil nejlépe a zvítězil s obřím náskokem na značkové kolegy Brita Jamieho Greena a Francouze Loica Duvala, kteří pneumatikám také „rozuměli“ na výbornou. Jako kvalifikace patřil i závod zcela jezdcům Audi – nejlepší pilot BMW, Rakušan Eng, se muel spokojit se šestým místem.

Poněkud bledě proběhl závod pro Poláka Kubicu. Od opravdové konkurenceschopnosti byl daleko vzdálen a hodinku v kokpitu absolvoval jen na chvotu pole. Tento výkon v mnohém připomínal jeho sezonu 2019 ve formuli 1…

Výsledek sobotního závodu DTM ve Spa
1. Nico Muller, Abt-Audi
2. Jamie Green, Rosberg-Audi
3. Loic Duval, Phoenix-Audi
4. Mike Rockenfeller, Phoenix-Audi
5. René Rast, Rosberg-Audi
6. Philipp Eng, RBM-BMW

V neděli, za chladnějšího počasí to byl úřadující mistr DTM, René Rast, kdo si vydobil v kvalifikaci pole-position před znovu rychlými younstery Frijnsem a Müllerem. Barvy BMW tentokrát nejúspěšněji hájil Sheldon van der Linde čtvrtým časem.

Vývoj závodu dlouho napovídal tomu, že Abt-Audi Nico Mülera znovu nebude k poražení. Rast sice po startu krátce vedl, jeho švýcatský značkový kolega ho na špičce ale brzy vystřídal. Rast ovšem tentokrát pojal závod šikovněji a nenechal Müllera ujet. Rovinku Kemmel pak v posledním kole využil k rozhodujícímu útoku na zlato – a podařilo se. V cíli byl zkušený Němec o 0,483s před sobotním vítězem.

Opětný dominantní triumf značky Audi doplnili Frijns, Green a Rockenfeller na dalších místech. Jihoafričan van der Linde byl i v závodě nejrychlejším z „Bavoráků“ a dojel šestý. Na vítěze ovšem ztrácel bezmála půl minuty.

„Dnes jsme od startu až do cíle viděli napínavý závod. Přesně tak to má být. Belgie přinesla dva zasloužené vítěze, kteří již minulý rok patřili mezi nejlepší. Jediné, co bych si přál, by byla větší konkurenceschopnost BMW. Doufám, že v Mnichově před příštím závodem vyřeší své úkoly lépe, aby i oni mohli jet o vítězství,“ tak shrnul první podnik DTM sezony 2020 předseda pořádající ITR, Gerhard Berger. Mnoho času k tomu BMW nemá: Na Lausitzringu se jede již za dva týdny.

Výsledek nedělního závodu DTM ve Spa
1. René Rast, Rosberg-Audi
2. Nico Muller, Abt-Audi
3. Robin Frijns, Abt-Audi
4. Jamie Green, Rosberg-Audi
5. Mike Rockenfeller, Phoenix-Audi
6. Sheldon van der Linde, RBM-BMW    

Text a foto: Roman Klemm

Sdílejte:

Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp

Sdílejte:

reklama
reklama
z rubriky

Související příspěvky

Goldene Aera DTM v Hockenheimu

Nejobjemnější pole víkendu prezentovala v Hockeheimu třída cestovních vozů zlaté éry DTM a DRM – „Goldene Ära“. Trať při jejich trénincích zaplnilo 42 vozů! Stalo se tak zvláště díky početné návštěvě hostí ze Švýcar a z Velké Británie. Z Anglie přijel

DTM nebo GT-Masters 2022? Duel bezejmenných skončil remízou

Když Gerhard Berger před dvěmi lety oznámil, že bude svou „novou“ DTM organizovat pro vozy třídy GT3, měli z toho pravděpodobně především promotéři dobře zavedeného ADAC-GT-Masters „radost“. Nejen oni se logicky obávali, že německý trh dva relativně podobné šampionáty neuživí.

Finále grande DTM v Hockenheimu: Van der Linde zachoval klid a přehled

Podobně jako v létě na Norisringu předvedl šampionát i při finále v Hockenheimu „sobotní rodeo“ a poté relativně poklidnou neděli. Pozice dvě a tři v obou závěrečných závodech roku nakonec stačily 23letém, v Německu žijícímu jezdci BMW z Jižní Afriky, Sheldonovi van der Lindemu k

reklama