Čtvrtek 28.03.2024

Aliyyah Koloc pokořila dva světové rekordy

Nejúspěšnější rodina v historii truckracingu? Nejspíš rodina Kolocova. Zatímco Martin vybojoval v letech 1995-1996 tituly evropského šampióna, překonala jeho dnes šestnáctiletá (v době pokoření rekordů patnáctiletá) dcera Aliyyah světová rychlostní maxima na 500 metrů s pevným i letmým startem.

Byla to vše trochu symbolické. Aliyyah totiž útočila na rekordy Švéda Ovebrinka, který se stal v roce 1994 mistrem Evropy pouhý bod před Martinem Kolocem. „O tomhle jsem nijak nepřemýšlel. Jsem ale moc šťastný, že jsme dokázali něco, co nikdo jiný v minulosti,“ usmíval se Koloc na letišti v Panenském Týnci, kde se vše odehrálo. Patnáctiletá dívenka se posadila za volant téměř pětitunového vozu, který pohání 1900 koní. „Byl jsem evropským šampiónem, odejel jsem desítky závodů. Ale tohle je něco úplně jiného,“ neměl srovnání další závodník David Vršecký.

A pak to začalo. Vršecký rozjel dvanáctilitrovou Buggyru, aby zahřál pneumatiky. Krátká pauza, porada. „David mi řekl, abych byla v klidu, že gumy vydrží hodně. Jediným velkým problémem tak bylo počasí, protože start na mokru není nikdy dobrý. Ale jakmile jsem sedla do auta, nervozita byla pryč,“ vysvětlovala Aliyyah. První „pětistovku“ zajela za 15 sekund. Druhou už ale za 13,2 vteřiny, což znamená čas, který nikdo na světě do té chvíle nezajel. Mladá slečna jela rychlostí 136 kilometrů za hodinu, o šest kilometrů za hodinu než Ovebrink.

To ale nebylo vše. Přesto, že se počasí zhoršilo, Aliyyah se rozhodla pro pokus o další překonání rekordu, tentokrát s letmým startem. „Kamion se zpočátku chvěl, ale nevzdala jsem to. Moc jsem si přála rekord pokořit.“ A povedlo se! Průměrná rychlost 246,5 km/h při maximální rychlosti 284,13 km/h. navzdory mokru a silnému větru. Milník 300 kilometrů za hodinu není nereálný, letiště v Panenském Týnci je na to ale příliš krátké. Tak snad příště…