Pátek 24.03.2023

Pátek 24.03.2023

Pátek 24.03.2023

reklama

Těžká nehoda na Salzburgringu: Porscheho let do nebe aneb doktorovy narozeniny

Dr. Achim Zumtobel je velkým sběratelem a znalcem historických závodních vozidel. Jedním z těchto klenotů je, nebo – po minulé neděli – lépe řečeno byl, bílý Porsche Carrera 6, či typ 906. Roku 1966 postavila Zuffenhausenská továrna pouze 50 kusů těchto lehoučkých a rychlých „předchůdců monstra 917“.

Mnoho vozů bylo prodáno soukromým týmům, některá nasazoval Porsche továrně. Asi největším úspěchem konstrukce Porsche 906 bylo vítězství ve věhlasné Targa Florio. Belgicko-švýcarská posádka Willy Mairesse/Herbert Mueller tento maraton vyhrála na exempláři týmu Scuderia Flipinetti.  Dnešní hodnota takového vozu se pohybuje v šestimístných dolarových sférách.

Pan Zumtobel svůj vůz dobře znal a vyhrál s ním několik prestižních historických podniků. Jméno tohoto zkušebního pilota nechybělo v posledních dekádách při žádném větším podniku scény. Nebylo tedy divu, že se Rakušan zúčastnil se svým rychlým vozem i openingu rakouské sportovní sezony na Salzburgringu. Startoval v závodě šampionátu „Dunlop Gentle Drivers Trophy“ a společně s Tojeiro-Fordem několikanásobného vítěze Le Mans, Marco Wernera se přetahovali o špičku. Asi v polovině závodu se ale Carrera 6 rozhodl, že svou zemskou pouť ukončí – a dokonce se pokusil, vzít svého majitele do nebes s sebou: Na superrychlé rovince od vracečky Nocksteinkehre k Fahrerlagerkurve se vozu pravděpodobně zlomil zadní závěs. „Jezdíme tak nad 250km/h a pod Achimův vůz se v tom okamžiku dostal vzduch…“ poznamenal Marco Werner.

Za této rychlosti byl daný defekt katastrofou. Lehoučký prototyp se okamžitě vznesl a udělal salto pozadu. Pak letěl za neustávajících přemetů do svodidla napravo, pak doleva a zůstal roztříštěn ležet na trati. Porsche 906 se při tom skutečně rozletěl na tisíce jednotlivých součástí a stopa trosek jeho letu měřila téměř 300 m. „Maršálci z toho byli tak vyděšení, že jen stáli u trati se svými červenými prapory, Zumtobela jsme tedy vytáhli já a kolega,“ potvrdil jeden z jezdců. Když dorazil lékař, tak pilota převezli do Medical Centra a odtud vrtulníkem do nemocnice.

Zumtobel měl skutečně ohromné štěstí. „Už je zase samá legrácka. Odnesl si to jen roztříštěným kolenem pravé nohy,“ hlásil technik týmu po návštěvě u jezdce ještě na okruhu. „Z té hromady střepů ale už auto asi nikdy dohromady nedáme,“ dodal na adresu sbírky součástek, kterou snesli v infieldu. Byla zabavena policií.  

Text a foto: Roman Klemm

Sdílejte:

Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp

Sdílejte:

reklama
reklama
z rubriky

Související příspěvky

DTM nebo GT-Masters 2022? Duel bezejmenných skončil remízou

Když Gerhard Berger před dvěmi lety oznámil, že bude svou „novou“ DTM organizovat pro vozy třídy GT3, měli z toho pravděpodobně především promotéři dobře zavedeného ADAC-GT-Masters „radost“. Nejen oni se logicky obávali, že německý trh dva relativně podobné šampionáty neuživí.

Finále grande DTM v Hockenheimu: Van der Linde zachoval klid a přehled

Podobně jako v létě na Norisringu předvedl šampionát i při finále v Hockenheimu „sobotní rodeo“ a poté relativně poklidnou neděli. Pozice dvě a tři v obou závěrečných závodech roku nakonec stačily 23letém, v Německu žijícímu jezdci BMW z Jižní Afriky, Sheldonovi van der Lindemu k

DRM-Revival na Red Bull-Ringu: Komár s medvědí sílou

Aktuálnímu šampionátu DTM se možná dá vytknout, že mu v kokpitech chybí “velká jména”, organizátoři Berger a Oberndorfer se ale ze všech sil snaží, nabídnout platícímu publiku pestrou paletu dění na trati a v paddocku. Jedním z takových “vedlejších dění”

DTM na Red Bull-Ringu: O titul bude bojovat pětice jezdců

Zatímco lídr celkového hodnocení Sheldon van Der Linde vyšel v chladném Rakousku naprázdno, dokázali jeho rivalové na Red Bull Ringu vydatně bodovat. V sobotu vyhrál Nick Cassidy a v neděli Thomas Preining. Za studeného a nevlídného počasí přicestoval do Spielbergu

reklama