Dnes je 29. 1. 2022

Dnes je 29. 1. 2022

Dnes je 29. 1. 2022

reklama

Těžká nehoda na Salzburgringu: Porscheho let do nebe aneb doktorovy narozeniny

Dr. Achim Zumtobel je velkým sběratelem a znalcem historických závodních vozidel. Jedním z těchto klenotů je, nebo – po minulé neděli – lépe řečeno byl, bílý Porsche Carrera 6, či typ 906. Roku 1966 postavila Zuffenhausenská továrna pouze 50 kusů těchto lehoučkých a rychlých „předchůdců monstra 917“.

Mnoho vozů bylo prodáno soukromým týmům, některá nasazoval Porsche továrně. Asi největším úspěchem konstrukce Porsche 906 bylo vítězství ve věhlasné Targa Florio. Belgicko-švýcarská posádka Willy Mairesse/Herbert Mueller tento maraton vyhrála na exempláři týmu Scuderia Flipinetti.  Dnešní hodnota takového vozu se pohybuje v šestimístných dolarových sférách.

Pan Zumtobel svůj vůz dobře znal a vyhrál s ním několik prestižních historických podniků. Jméno tohoto zkušebního pilota nechybělo v posledních dekádách při žádném větším podniku scény. Nebylo tedy divu, že se Rakušan zúčastnil se svým rychlým vozem i openingu rakouské sportovní sezony na Salzburgringu. Startoval v závodě šampionátu „Dunlop Gentle Drivers Trophy“ a společně s Tojeiro-Fordem několikanásobného vítěze Le Mans, Marco Wernera se přetahovali o špičku. Asi v polovině závodu se ale Carrera 6 rozhodl, že svou zemskou pouť ukončí – a dokonce se pokusil, vzít svého majitele do nebes s sebou: Na superrychlé rovince od vracečky Nocksteinkehre k Fahrerlagerkurve se vozu pravděpodobně zlomil zadní závěs. „Jezdíme tak nad 250km/h a pod Achimův vůz se v tom okamžiku dostal vzduch…“ poznamenal Marco Werner.

Za této rychlosti byl daný defekt katastrofou. Lehoučký prototyp se okamžitě vznesl a udělal salto pozadu. Pak letěl za neustávajících přemetů do svodidla napravo, pak doleva a zůstal roztříštěn ležet na trati. Porsche 906 se při tom skutečně rozletěl na tisíce jednotlivých součástí a stopa trosek jeho letu měřila téměř 300 m. „Maršálci z toho byli tak vyděšení, že jen stáli u trati se svými červenými prapory, Zumtobela jsme tedy vytáhli já a kolega,“ potvrdil jeden z jezdců. Když dorazil lékař, tak pilota převezli do Medical Centra a odtud vrtulníkem do nemocnice.

Zumtobel měl skutečně ohromné štěstí. „Už je zase samá legrácka. Odnesl si to jen roztříštěným kolenem pravé nohy,“ hlásil technik týmu po návštěvě u jezdce ještě na okruhu. „Z té hromady střepů ale už auto asi nikdy dohromady nedáme,“ dodal na adresu sbírky součástek, kterou snesli v infieldu. Byla zabavena policií.  

Text a foto: Roman Klemm

Sdílejte:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp

Sdílejte:

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
reklama

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

reklama
z rubriky

Související příspěvky

Česká Girl-Power: Jílková pojede i roku 2022 v ADAC GT4

Bratr šéfa týmu Zakspeed Petera Zakowského, Phillipp právě oznámil založení vlastního týmu pod jménem ZVO Racing. Organizaci povede společně s bývalým pilotem DRM a DTM Jörgem van Ommenem. Stáj bude přirozeně úzce kooperovat s věhlasným Zakspeedem a nové Mercedesy GT3

Zelenáčem v „Zeleném pekle“ Nürburgringu

Dnes 37letý Dr. Anton Hahnenkamm má za sebou kariéru, na jakou se (v jejím konečném dopadu) může ohlédnout 99,9% talentů z juniorských formulových tříd: Je sice dvojnásobným mistrem Rakouska FF1800, závodil mimo to jak v německém, tak i v šampionátu

reklama