Neděle 26.06.2022

Neděle 26.06.2022

Neděle 26.06.2022

reklama

Staněk junior v Rakousku: Skvělá kvalifikace, pak solidní páté místo

Další kolo šampionátu italské F4 se konalo na „hostující“ trati v rakouském Spielbergu. Byl u toho i český mladíček Roman Staněk v barvách týmu Sauber Junior by US Racing-CHRS, jehož páteční skvělá kvalifikace dávala naději na parádní výsledky. Bohužel z toho nakonec bylo ze třech závodu „pouze“ jedno páté místo.

Hned v úvodu je třeba říct, že Staňkovi je teprve patnáct let, což je vzhledem k budoucnosti obrovský příslib nejen pro český, ale i světový motorsport. Ovšem jedním dechem nutno dodat, že ze všeho nejvíce musí sbírat zkušenosti. Právě nedostatek „ostřílenosti“ bylo možná důvodem, proč z parádní kvalifikace v Rakouskou nevytěžil více. Do prvního závodu vyrazil z pole position, ale hned v první zatáčce se propadl dozadu o několik míst. Po několika kolech navíc musel kvůli technické závadě odstoupit a bylo po nadějích. Navíc to znamenalo, že do prvního nedělního závodu vyrážel až ze zadních pozic.

Jak je však Romanovým zvykem, nevzdává se. „Neměl jsem co ztratit. Tak jsem se do toho pustil bez jakékoli trémy a obav,“ vysvětloval mladý Čech. A tak ve druhém závodě hned po startu nasadil k velké stíhací jízdě. Postupně se prokousával dopředu, k čemuž mu dopomohlo i několik kolizí jeho soupeřů. Závod znovu poznamenal safety car, jeho několikátý výjezd v posledním kolem udělal ze zdánlivě rozhodnutého závodu pořádné drama. Vypadalo to, že by na tom mohl vydělat i Staněk, nakonec na něj ale zbylo jen nebodované dvanácté místo. Přesto to byl vzhledem ke startovní pozici úctyhodný výkon pro nováčka v kokpitu formulových vozů.

Nejlepší umístění si Staněk nechal na poslední závod víkendu. Startoval opět z pole position, znovu se ale brzy propadl o několik míst až na konečnou pátou příčku. Pro někoho by to možná mohlo znamenat neúspěch, je ovšem třeba brát věci realisticky. Zejména jeho boj o čtvrtou příčku s Petecofem vypadal jako závodění zkušených matadorů. Až na to, že Brazilec už kroutí ve formuli několikátou sezónu a i v F4 je ostříleným mazákem. Český pilot se už po prvních závodech v kokpitu formule směle měří s nejlepšími jak v italské, tak i německé F4, páté místo budiž toho důkazem. U Alfa Romeo Racing F1 dobře vědí, co dělají, když si ho pojistili smlouvou. „Samozřejmě jsem chtěl skončit na stupních vítězů, takže jsem trochu zklamaný. Zároveň ale vím, že se musím ještě hodně učit a každý takový závod mi k tomu pomůže,“ měl jasno Staněk. Další závody čekají Romana v německém Hockenheimu 26.-28. července.

Foto: Roman Klemm

Sdílejte:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp

Sdílejte:

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
reklama
reklama
z rubriky

Související příspěvky

Italské F4 ve Spa: Antonelliho tripple

Opravdu dobře obsazený šampionát italské F4 zavítal tento víkend do belgického Spa. Paddock zaplnilo 38 vozů této třídy a byl to znovu tým Prema, jehož piloti celému dění kralovali. Sobota: Neporazitelná armáda Premy V kvalifikaci do prvního závodu se málo překvapivě

Kvalifikace F2 v Baku: Pátek patřil Vipsovi

Na městském okruhu v Baku se estonskému jezdci Juri Vipsovi očividně líbí. Na trati, která mu vždy sedla, byl nejrychlejší obou pátečních session: jak ve volném tréninku dopoledne, tak i v kvalifikaci byl junior Red Bullu z týmu Hitech nejrychlejší. Zato jezdcům

Misano: Italské F4 kralují tým Prema a Kimi Antonelli

Druhému podniku italského šampionátu formule 4 v Misanu kralovala nová hvězda scény, Andrea Kimi Antonelli. Ital dvakrát vyhrál a jednou dojel druhý. Sobotní kvalifikace: Antonelli si zajistil dvě pole-position Pokud kdy nějaký juniorský šampionát zasloužil pojmenovýní „líheň talentů“, tak jím i

Nedělní závod F2 v Monaku: Znovu tučné body pro Charouzův tým

Ani monacký nedělní závod F2, ve kterém se stylem start-cíl prosadil Brazilec Felipe Drugovich, nepřinesl příliš vzrušení. Rozzářeným členům Charouz Racing Systemu to ovšem mohlo být fuk: díky výbornému výkonu Enza Fittipaldiho putovaly pěkné body za 5. místo do Žebráku.

reklama