Dnes je 29. 1. 2022

Dnes je 29. 1. 2022

Dnes je 29. 1. 2022

reklama

Staněk junior v Rakousku: Skvělá kvalifikace, pak solidní páté místo

Další kolo šampionátu italské F4 se konalo na „hostující“ trati v rakouském Spielbergu. Byl u toho i český mladíček Roman Staněk v barvách týmu Sauber Junior by US Racing-CHRS, jehož páteční skvělá kvalifikace dávala naději na parádní výsledky. Bohužel z toho nakonec bylo ze třech závodu „pouze“ jedno páté místo.

Hned v úvodu je třeba říct, že Staňkovi je teprve patnáct let, což je vzhledem k budoucnosti obrovský příslib nejen pro český, ale i světový motorsport. Ovšem jedním dechem nutno dodat, že ze všeho nejvíce musí sbírat zkušenosti. Právě nedostatek „ostřílenosti“ bylo možná důvodem, proč z parádní kvalifikace v Rakouskou nevytěžil více. Do prvního závodu vyrazil z pole position, ale hned v první zatáčce se propadl dozadu o několik míst. Po několika kolech navíc musel kvůli technické závadě odstoupit a bylo po nadějích. Navíc to znamenalo, že do prvního nedělního závodu vyrážel až ze zadních pozic.

Jak je však Romanovým zvykem, nevzdává se. „Neměl jsem co ztratit. Tak jsem se do toho pustil bez jakékoli trémy a obav,“ vysvětloval mladý Čech. A tak ve druhém závodě hned po startu nasadil k velké stíhací jízdě. Postupně se prokousával dopředu, k čemuž mu dopomohlo i několik kolizí jeho soupeřů. Závod znovu poznamenal safety car, jeho několikátý výjezd v posledním kolem udělal ze zdánlivě rozhodnutého závodu pořádné drama. Vypadalo to, že by na tom mohl vydělat i Staněk, nakonec na něj ale zbylo jen nebodované dvanácté místo. Přesto to byl vzhledem ke startovní pozici úctyhodný výkon pro nováčka v kokpitu formulových vozů.

Nejlepší umístění si Staněk nechal na poslední závod víkendu. Startoval opět z pole position, znovu se ale brzy propadl o několik míst až na konečnou pátou příčku. Pro někoho by to možná mohlo znamenat neúspěch, je ovšem třeba brát věci realisticky. Zejména jeho boj o čtvrtou příčku s Petecofem vypadal jako závodění zkušených matadorů. Až na to, že Brazilec už kroutí ve formuli několikátou sezónu a i v F4 je ostříleným mazákem. Český pilot se už po prvních závodech v kokpitu formule směle měří s nejlepšími jak v italské, tak i německé F4, páté místo budiž toho důkazem. U Alfa Romeo Racing F1 dobře vědí, co dělají, když si ho pojistili smlouvou. „Samozřejmě jsem chtěl skončit na stupních vítězů, takže jsem trochu zklamaný. Zároveň ale vím, že se musím ještě hodně učit a každý takový závod mi k tomu pomůže,“ měl jasno Staněk. Další závody čekají Romana v německém Hockenheimu 26.-28. července.

Foto: Roman Klemm

Sdílejte:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp

Sdílejte:

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
reklama

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

reklama
z rubriky

Související příspěvky

F2 v Yas Marině: Charouzův nováček Verschoor 16. kvalifikace

Oscar Piastri z Austrálie zavěrem sezony šampionát FIA-Formule 2 naprosto dominuje. I na Yas Marina Circuitu byl nejrychlejší kvalifikace, což znamená jeho rekordní  pátou pole-position v neděli za sebou. Nový pilot Charouz Racing Systemu, 20letý Richard Verschoor zajel 16. čas, týmová dvojka

reklama