Neděle 26.06.2022

Neděle 26.06.2022

Neděle 26.06.2022

reklama

V prvním závodu F2 v Bahrajnu triumfovala zkušenost – jezdci týmu Charouz se zatím učili

O vítězství a tučné body prvního závodu mistrovství Formule 2 v Bahrajnu se přetahovali výlučně zkušení piloti. Nejrychlejší z nich byl Kanaďan Nicholas Latifi a mohl slavit velké vítězství před Luicem Ghiottou, Sergiem Sette Camarou a nejlepším z nováčků Anthoinem Hubertem. Jezdci týmu Sauber Junior by Charouz sbírali zkušenosti a dojeli mimo body.

„Testy proběhly z mého hlediska výborně, kvalifikace ještě lépe a Bahrajn je tratí, kterou mám vysloveně rád. Na závod se proto těším,“ komentoval pochopitelně s velkou dávkou optimismu poleman Luca Ghiotto svou situaci těsně před startem. Vedle pilota stáje UNI Virtuosi se na první start sezony postavil Louis Delétraz (Carlin) a za nimi se za optimálního slunečna seřadili Nyck de Vries (ART), Nicholas Latifi (DAMS), Jack Aitken (Campos) a Nobuharu Macušita (Carlin). Rychlý Brazilec Sergio Sette Camara se musel spokojit s 8. místem, Mick Schumacher a Giuliano Alesi debutovali ve Formuli 2 z 10. a 15. startovní pozice. Piloti české stáje Sauber Junior by Charouz, Juan Manuel Correa a Callum Ilott před sebou měli také svůj první závod v této třídě a patřila jim místa 12. a 18. První žena Formule 2 od dob Giovanny Amatiové, Tatiana Calderon z Kolumbije směla vyrazit z pozice hned za Ilottem.

Již rozjížďka do zahřívacího kola mělo pro Ghiotta nemilé překvapení: „Má spojka nepracuje“, křičel Ital do vysílačky a nikdo nevěděl, jak jeho ostrý start dopadne. Poleman vyrazil podle toho zdrženlivě a ztratil několik pozic. Do vedení se raketově katapultoval Louis Delétraz, za ním se Latifi prodral před de Vriese, následovali Aitken, Macušita a teprve pak Ghiotto. Correa a Ilott se z prvního kola vrátili na pozicích 16 a 17.

Trojice Delétraz-Latifi-de Vries dominovala na špičce úvodní třetinu závodu, za nimi to byl především Sette Camara, kdo úspěšně postupoval kupředu. Právě koncem této fáze převzal Kanaďan Latifi dobrým manévrem na brdě v první zatáčce vedení. Modrý monopost DAMSu byl poté okamžitě schopen ujet ostatním. Kolem poloviny závodu nalezl svou zdravou kvalifikační agresivitu i Ghiotto a posunul se na druhou pozici před de Vriese a Delétraze. Nizozemec hned poté zahájil fázi výměn pneumatik a také Charouzův tým měnil mezi prvními. Správné načasování a provedení „přezutí“ mělo na pořadí velký dopad. Lídr Latifi ztratil v boxech mnoho času kvůli problému s upevněním zadního kola a první místo proto převzal začátkem druhé poloviny závodu de Vries před Macušitou, Delétrazem a nešťastným Latifim. Trojka Racing-Pointu-F1 ovšem neztartila motivaci – ani rychlost. 12 kol před koncem se Latifi posunul před Delétraze, o kolo později za sebou nechal i druhého Macušitu a další kolo poté „zamával“ i s lídrem de Vriesem. O Kanaďanově úspěchu poté nebylo pochyb. Vyhrál s náskokem 8,7 sekund.

Asi nejlepší manévr závodu si schoval Ghiotto na 26. kolo, kdy za pomoci DRS předjel na konci rovinky Sette Camaru a Delétraze najednou! Ital se pak rychle dokázal posunout také před Macušitu na 3. místo. Výborný finiš předvedli i Sette Camara a úřadující mistr GP3 Anthoine Hubert. Brazilec dojel po zpackané kvalifikaci dobrý třetí a Francouz jako 4. získal neoficiální titul nejlepšího nováčka. Delétraz se těsně před koncem dostal před předsezonního favorita de Vreise, Aitken dojel 7. a Mick Schumacher si po relativně bledém debutu osmým místem zajistil nedělní pole-position. Zbývající body si rozdělili Asiaté Macušita a Zhou.

Výborný debut předvedla Tatiana Calderonová. Po zdrženlivém začátku dokázala (tradičně) zrychlovat, koncem podniku byla její růžová Arden-Dallara nejrychlejším vozem na trati a dojela výborná 13.! Jen 4 sekundy za body. Charouzův Callum Ilott skončil 14., jeho kolega Correa 16.

Formule 2 vyrazila do sezony 2019 velmi zábavným závodem – jen škoda, že Araby motorsport příliš nezajímá: na tribunách bahrajnského „pískoviště“ de facto nebylo diváků…

Výsledek závodu Formule 2 v Bahrajnu:

 1. Nicholas Latifi, DAMS
 2. Luca Ghiotto, UNI Virtuosi
 3. Sergio Sette Camara, DAMS
 4. Anthoine Hubert, Arden
 5. Louis Delétraz, Carlin
 6. Nyck de Vries, ART
 7. Jack Aitken, Campos
 8. Mick Schumacher, Prema
 9. Nobuharu Macušita, Carlin
 10. Guanyu Zhou, UNI Virtuosi
 1. Callum Ilott, Sauber Junior by Charouz
 2. Juan Manuel Correa, Sauber Junior by Charouz

Text a foto: Roman Klemm

Sdílejte:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp

Sdílejte:

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
reklama
reklama
z rubriky

Související příspěvky

Italské F4 ve Spa: Antonelliho tripple

Opravdu dobře obsazený šampionát italské F4 zavítal tento víkend do belgického Spa. Paddock zaplnilo 38 vozů této třídy a byl to znovu tým Prema, jehož piloti celému dění kralovali. Sobota: Neporazitelná armáda Premy V kvalifikaci do prvního závodu se málo překvapivě

Kvalifikace F2 v Baku: Pátek patřil Vipsovi

Na městském okruhu v Baku se estonskému jezdci Juri Vipsovi očividně líbí. Na trati, která mu vždy sedla, byl nejrychlejší obou pátečních session: jak ve volném tréninku dopoledne, tak i v kvalifikaci byl junior Red Bullu z týmu Hitech nejrychlejší. Zato jezdcům

Misano: Italské F4 kralují tým Prema a Kimi Antonelli

Druhému podniku italského šampionátu formule 4 v Misanu kralovala nová hvězda scény, Andrea Kimi Antonelli. Ital dvakrát vyhrál a jednou dojel druhý. Sobotní kvalifikace: Antonelli si zajistil dvě pole-position Pokud kdy nějaký juniorský šampionát zasloužil pojmenovýní „líheň talentů“, tak jím i

Nedělní závod F2 v Monaku: Znovu tučné body pro Charouzův tým

Ani monacký nedělní závod F2, ve kterém se stylem start-cíl prosadil Brazilec Felipe Drugovich, nepřinesl příliš vzrušení. Rozzářeným členům Charouz Racing Systemu to ovšem mohlo být fuk: díky výbornému výkonu Enza Fittipaldiho putovaly pěkné body za 5. místo do Žebráku.

reklama